| Akahskbw191ut2 a întrebat:

Bună. Unele persoane îmi spun ca ma uit urat, ca ma uit speriata. La școală profesorii ma întreabă de ce ma uit urat la ei dar eu nu ma uit asa. Nu ma uit urat la ei, ma uit normal. Vreau sa știu dacă am vreo problema, în afara de faptul ca lumea îmi spune ca ma uit urat când de fapt nu fac asta, am senzația de sufocare, simt ca rămân fără aer, casc greu, îmi bate tare inima, am dureri în piept și simt ca am o greutate, o presiune deasupra ochilor. Dacă știți ce am va rog sa îmi dați un răspuns, orice părere contează!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Ai stari de panica, cred ca despre asta e vorba.
Fa un mic exercitiu si priveste-te in oglinda. Incearca sa te relaxezi. Poate te uiti urat la altii din dorinta de a te concentra, de a fi atenta la ore sau la ce ti se spune.
Incruntarea de pe chip ti se poate masca cu un zambet discret.
Fa asta in fata oglinzii, sa observi diferentele.

| Lukasssz a răspuns:

Dormi 8 ore pe zi?

| Akahskbw191ut2 explică (pentru Lukasssz):

Uneori dorm 5 ore, alte ori 12

| Nirvanaaa a răspuns:

Te odihnești suficient? Te-ai stresat mult?

| Akahskbw191ut2 explică (pentru Nirvanaaa):

Nu am un program de somn Dorm 5-12 ore

| Nirvanaaa a răspuns (pentru Akahskbw191ut2):

Trebuie sa dormi in jur de 7-8 ore, nici 5 ore nu sunt bune, dar nici 12.
Ca e posibil din cauza oboselii sa pară ca ești încruntată. Și fără un program de somn, organismul poate da stările alea pe care le-ai menționat. De asemenea simptomele menționate (in afara de acea încruntare) sunt posibile sa fie pe fond anxios, dar asta doar tu poți sti.

| Emma24dsxd a răspuns:

Poate ca treci printr o perioada mai grea, poate de la oboseala, ori plictiseala, si mie mi s-a mai spus ca ma uit urat dar eu chiar voiam, unei fete i s-a spus ca se uita urat doar din cauza sprancenelor, depinde

| Dima_Alin_1998 a răspuns:

Buna! Exista posibilitatea sa te fi ajuns oboseala, ori sa treci printr-o perioada de anxietate, oricum ar fi. iti recomand un consult medical, pot fi probleme si mai grave.

| Akahskbw191ut2 explică (pentru Dima_Alin_1998):

Probleme precum? Am fost la control pentru tiroida iar doctorul după ce mi-a făcut ecografia mi-a spus ca glanda este normala vârstei mele. Nu am ideea ce problema de sănătate as putea avea

| Dima_Alin_1998 a răspuns (pentru Akahskbw191ut2):

Iti recomand sa te duci la medicul de familie, ii spui exact ce ai spus si aici si o sa-ti ofere el o trimitere spre ce considera el ca ai putea avea probleme. Insa cel mai ok ar fi sa-ti faci toate analizele.

| Akahskbw191ut2 explică:

Si simt ca am un nod in gat, am uitat sa menționez