| alfieaoife23 a întrebat:

Buna,va rog ajutati-ma si pe mine, am aproape 18 ani sunt fata, din vara mi-a aparut pe fata niste bubite mici si rosii si fac coaja, am mancarimi dar si usturimi. Am incercat sa ma dau cu mai multe creme, dispar si apar din nou dupa o perioada de putin timp, dupa cum am aflat pe net ar putea fi eczeme, cum pot sa o tratez si daca trece vreodata. Va multumesc mult pentru timpul acordat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bubitele alea, daca te mananca, pot fii semn de alergie la un produs cosmetic, sau alergie la un produs alimentar, condiment, prezervativ alimentar samd.

Pune masti cu miere de albine (organica) si zeama de lamaie.
Amesteca foarte bine 1 lingurita de miere de albine cu 1 lingurita de zeama de lamie si intinde-o pe fata cu o bucatica de vata. Lasa masca pe fata timp de 15 minute in prima zi, dupa care o poti pastra 20-30 minute.
Mierea este cel mai puternic antibiotic natural, care vindeca infectia sau eczema de pe piele si totodata hidrateaza tenul.
Zeama de lamaie este plina de vitamina C si are o gramada de beneficii, care iti invigoreaza si grabeste refacerea tenului.

Acum, cateva sfaturi utile pentru situatia ta:
- spalat cu apa calda si sapun de bebelusi pe fata, ca-i bland si are ph pozitiv Fiind puternic alcalin)
- propospul de fata trebuei sa fie foarte curat si folosut doar de tine
- arunca toate cosmeticele si cremele de fata care sunt vechi sau le ai din vara, pentru ca au rancezit
- spala toate periutele de machiat cu apa fiarta si sapun lichid ri arunca-le
- schimba fata de prna la 2-3 zile
- nu pune niciodata mana murdara pe fata
- tine un regim aliementar de 7-10 zile, ca sa elimini toxinele din corp si sa ajuti la refacerea tenului si a intergului corp. Fara oua, carne, lapte, sucuri, dulciuri, afumaturi, tocaturi si ciocolata.
Sanatate maxima!

| alfieaoife23 explică (pentru Violleta2022):

Multumesc frumos pentru sfat sa ai o zii buna

| ibaal a răspuns:

Tratamentul luat dupa ureche pentru "cred ca am eczema" poate duce la complicatia afectiunii cutanate de care suferi.
Mergi la un dermatolog!
Si iti va pune un diagnostic clar si implicit vei primi si tratamentul corespunzator!winking

| alfieaoife23 explică (pentru ibaal):

Multumesc frumos pentru raspuns