| 1emanuelaemanuela1 a întrebat:

vreau sa imi fac un test de sange. trebuie sa ma duc la medicul de familie si imi da trimiterea? dar ce trebuie sa ii spun? mi-o va da asa pur si simplu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Te poti prezenta oricand fara trimitere de la medicul de familie (oricum analizele se platesc, nu sunt gratuite) la orice laborator de analize medicale si specifici ce doresti sa ti se testeze prin respectiva analiza de sange. Nimeni nu-ti va cere absolut nicio explicatie sau motivare, platesti si pur si simplu si in maxim 24 de ore ai rezultatul care ti se poate transmite si telefonic.Multa sanatate.

| 1emanuelaemanuela1 explică (pentru corbulalbrosu):

Si cam cat costa sa faci analize?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru 1emanuelaemanuela1):

In general laboratoarele medicale au cam aceleasi tarife dar exista si posibilitatea sa difere intre diferite zone ale tarii. In orasul meu de resedinta din Maramures exista 5 sau 6 laboratoare de analize medicale care practica preturi destul de apropiate, pretul unei analize de determinare a hormonului de sarcina hCG costa intre 38 si 45 de lei.

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ti-o va da.Asta e rostul meseriei lui.

| Adry05 a răspuns:

Buna!
Da, de la medicul de familie se face. Pur si simplu te duci si-i spui ca vrei sa-ti faci niste analize de sange si-ti va da o fisa.

| Fatamuntilor a răspuns:

Vrei sa spui analize de sange?
Da, mergi la medicul de familie si iti va da trimitirea!

| NataliaAntonia a răspuns:

Buna! vorbesti cu medicul de familie cum ca ai vrea o trimitere catre laborator pentru efectuarea analizelor generale ale sangelui