| DzEk0 a întrebat:

Salut, vreau sa imi fac un control la testicule, am observat ca uneori am ceva pe cel stang, parca e o rama in interior, Ce anume trebuie scrie pe trimiterea de la medicul de familie? Adica unde trebuie sa merg la control? Nu prea as vrea sa ii spun medicului de familie pentru ce anume!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Râmă? Cred că e canalul pe care merg spermatozoizii către vezica seminală. Sau o venă.

| Celcestietot a răspuns:

La urolog. Platesti in spital/la clinica medicala analizele si dupa te duci la Urologie.

| Fatamuntilor a răspuns:

Medicul de familie va da un diagosnic prezumtiv care probabil nu va coincide cu cel real.II SPUI problema, va scrie ceva pe trimitere, apoi iti faci programarea la urolog.
Sau mergi la clinica particulara, platesti consultatie (de la 50 de lei in plus.Dar si tratamentul.

| RoCkKiD a răspuns:

Ar trebui sa ii zici medicului de familie care e problema, daca e una. Medicul de familie o sa decida daca ai o problema sau nu si o sa iti dea trimiterea. La urologie trebuie sa ajungi daca e nevoie.

| Vântulalb a răspuns:

Daca vrei sa ocolesti medicul de familie, mergi la clinica privata si platesti.
Daca nu vrei sa platesti, spui medicului tau ce ai si el/ea stie ce sa scrie pe trimitetre.
Amuzant este ca tu vrei sa-i dictezi ce sa-ti scrie, de parca medicul nu si-ar da seama ce este.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La urolog

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Programează-ți consultația la o clinică privată, pe specializarea urologie (contra-cost, evident).

| Mopmop a răspuns:

Mergi la medicul de familie.
Nu vreau sa stiu motivul pentru care nu vrei sa discuti cu el problema insa este ideal sa ii spui ADEVARUL.
Asta pentru ca nu e medic sa te judece sau sa rada de tine! Trebuie sa fii deschis in ideea ca el sa te poata ajuta.