| andreeaaa1 a întrebat:

Cand am venit de la scoala, mama mi-a zis ca in seara asta o sa dorm singura.(eu e obicei dorm in camera cu bunica). In gandul meu ma intrebam ce s-a intamplat. Mi-am dat seama ca mama se certase cu bunica. APoi am intrat in camera la bunica si am intrebat-o ce face... ea a zis ca bine ca face focul in soba ca n are cine sa o ajute etc si a inceput sa planga. Dupa ce am aflat ca s-au certat am si aflat ca o sa ne mai mutam.cryingAm inceput sa plang, si mama a inceput sa tipe si sa zica de ce plangi eu am zis ca nu am nici o vina de ce sa dorm eu singura.Imi e oarecum sa ma mut bunica m-a crescut de cand aveam un an deci de 12 ani...mama mea muceste de noapte. Oricum eu o sa dorm cu bunica mea, dar nu stiu ce sa fac nu vreau sa ma mut. Vreau sa raman aici unde am copilarit unde este cea mai buna prietena a mea si nu vreau sa o parasesc pe bunica mea.De cand am venit de la scoala de la ora 16 si 30 plang in continuu.
ajutati-ma va rog cu un sfat...

13 răspunsuri:
| andreeaaa1 explică:

Daca ii spun ca nu ma mut o sa e supere pe mine...si dupa aia... dar eu sper sa nu se ajunga la chestia asta.Cand mama a plecat la munca l-a sunat pe tata(el e la tara)si au vorbit dar tata nu stiu daca vrea sa se mute sau nu

| andreeaaa1 explică:

Da dar eu nu vreau sa o las singura...

| Ervin a răspuns:

Uite. eu am stat toată copilăria cu bunicii. când vroiau să mă ia părinţii în străintate mă ascundeam ori sub masă, ori în dulap etc. eu te sfătuiesc să rămâi cu bunica ta. bunica mea pe vară-mea o ascundea când trebuiau să plece în străinate. dacă bunica e cel mai bun prieten. fă-i o bucurie şi rămâi cu ea cât mai are de trăit. o să regreţi dupăwinking

| xOchelariCuInfraRosu a răspuns:

Pai incearca sa le impaci pe cele doua si vorbeste cu ele. spune-i mamei tale ce simti si ce te doare cu adevarat. poate va intelege. succes!

| rahelyta a răspuns:

Laso pe mama sa se calmeze si vorbeste cu bunicuta vezi de ce sau certat, dar sfatul meu e sa stai linistita adulti se cearta mereu si dupa ce se calmeaza uita ce s-a intamplathappy funditabig grin

| karlikuicsddd a răspuns:

Buna Andreea! Imi pare rau pentru tine, desi nu stiu daca o sa poti sa ii intorci cuvantul mamei tale pentru ca am inteles ca nu ai 18 ani sa decizi ce vrei sa faci [sa te muti sau nu on the phone. Incearca sa vorbesti cu bunica ta ca ma gandesc ca ea e mai linistita si poate iti va explica de ce s-au certat si cred ca poti remedia problema. Incearca cumva sa le impaci. Bunica ta e mama mamei tale sau e soacra mamei tale? Daca e mama mamei tale incearca sa ii explici si mamei tale ca nu e normal ca doua femei la maturitate mai ales mama si fiica sa se certe. Sau mai ai o varianta : sa o convingi pe mama ta sa te lase sa ramai la bunica. Eu spre exemplu stau cu bunica mea la Oradea iar mama e la Bucuresti la muca. am putut sa raman pentru ca am convins-o pe mama sa ma lase aici. In orice caz, multa bafta, multa rabdare! :* Fundita?

| bernaaaaa a răspuns:

Imi pare f rau, zii pur si simplu mamei tale ca nu vrei sa te muti! si zii ca tu nu vrei sa vii si ca ea nu are dreptul sa te desparta de pers pe care le iubesti!

| larisuk_8791 a răspuns:

Incearca sa vb cu amandoua.si stai calma ca se impaca ele si se rezolva totul nu-ti face griji.(fundita)?

| szmotovio a răspuns:

Daca insista sa va mutati.trebuie s-o faci ca sa nu ai probleme cu ai tai. dar ininte sa pleci promite-i lui buni a ta ca o vei vizita si asa sa si faciwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pui mic. Buna. Ce ti se intampla tie acum e puf pe langa ce sufera alti copii. Stii ce inseamna sa nu ai unde dormi? Banuiesc ca nu. stii ce inseamna sa te trezesti noaptea de foame si sa bei apa sa nu te mai doara stomacul? Nu e o greutate mare pui mic. Sunt multe alte necazuri pe lumea asta. Oamenii mari se cearta. Dar asta nu inseamna ca mama sau bunica nu te mai iubeasc. Trebuie sa lasi lucrurile sa curga. Prietena ta sper sa ramana toata viata alaturi de tine. Nu va poate desparti nimic (distanta) va intalniti cand vreti. Daca tie frica noaptea lasa un bec aprins, si roaga-te seara. Sper sa te ajute. Asa am facut eu si am reusit.
Ai grija.

| Blackaannee a răspuns:

Si eu am trecut prin asa ceva dar sa stii ca nimic nu depinde de tine si oricum trebuie sa te obisnuiesti singura dar daca parintii tai sunt de acord s-o vizitati pe bunica voastra mai des! funda?

| ŞatenaDeAstăVară a răspuns:

Incearca s-o convingi pe mama ta cat tii tu de mult la bunica ta si reaminteste-i ca ea este cea care v-a crescut si s-a trudit pentru voi amandoua:*.

Succes:*

| andra_4009 a răspuns:

Incerca sa le inpaci pe bunica si mama ta