| Rimadan103120 a întrebat:

Buna ziua, acum o saptamana am facut un atac de panica, simteam ca nu respir ok, aveam stari de ameteala, dureri de cap (auzeam infundat), a trecut o saptamanam treaba e mai ok acum, au disparut ametelele si altele, cu respiratia e asa si asa, dar tot aud infundat, cat poate dura un atac de panica?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ceea ce suferi tu se numește ipohondrie. Poți consulta un psiholog prima data.

| sierra1 a răspuns:

"tot aud infundat, cat poate dura un atac de panica?"

da' ești sigur să ți s-au infundat urechile de la atacu' de panică de care ne zici?

| Freya1 a răspuns:

Încearcă sa mergi la un control medical și sa faci niște analize.

Un atac de panica tine de la câteva minute pana la o jumate de ora maxim o ora, dar nu prea cred ca sta cineva atât cu o stare de rahat.

În general atacul de panica se manifesta prin palpitații,stare de tensiune, frica, tremur, ameteala, transpiratii.Dar nu cred ca au cum sa te tina stările o saptamana.

| Rimadan103120 explică (pentru Freya1):

Pai unele stari au disparut, doar ca ma aud infund

| sabin89 a răspuns:

Niciodată n-am înțeles ce-i atacul ăsta de panică. Adică vine panica și te atacă? Dar cine e panica asta?

| Davyd2001 a răspuns:

Asta nu e un atac de panica, când ai un atac de panică ți e frică teribil de moarte, ai dificultăți de respirație, inima îți bate foarte repede, dar dupa câteva minute te calmezi, după acest lucru s-ar putea sa devii anxios cu gândul ca ți se poate întâmpla iar, sau ai senzația ca o sa ți se întâmple ceva și o sa mori, cred ca ai devenit anxios și în aceasta privință totul depinde de cum gestionezi tu problema aceasta, dar pentru siguranța ta și pentru a ți ieși din păreri ca ai avea ceva du te și fă ți un control la plămâni, inimă și un tomograf, și o sa te convingi ca nu ai nimic sper, sănătate!

| Alpha00 a răspuns:

Un atac de panica este o stare brusca si intensa de frica sau anxietate, care poate declansa simptome fizice precum dificultati de respiratie, ameteala, dureri de cap sau zgomote in urechi.
https://www.reginamaria.ro/articole-medicale/tulburarea-de-panica
https://www.secom.ro/......tratamente
https://putereamintii.ro/blog/atacul-de-panica/

Un atac de panica poate dura intre 10 si 30 de minute, dar efectele lui pot persista mai mult timp.

Nu exista o cauza unica pentru atacurile de panica, dar ele pot fi influentate de factori genetici, stresul, traumele sau anumite afectiuni medicale.
https://www.medlife.ro/......-tratament

Va recomand sa consultati un medic sau un psiholog pentru a va evalua starea si a va recomanda un tratament adecvat. De asemenea, puteti incerca sa va relaxati prin respiratie profunda, meditatie sau alte activitati care va fac placere.