| Anonimus15309 a întrebat:

Bună ziua, am 15 ani, de 2 luni jumate viața mea s-a schimbat complet. Acum 2 luni am fumat de vreo 15 ori iarba, pana într-o seară când mi sa făcut rău, aveam lipsă de aer, tremurături, palpitați, senzația ca morr, bine înțeles ca am fost la spital, mi-au facut o injecție dupa care mi-a dat drumul, a-2-a zi iar mi s-a facut rau am mers iarași la spital si m-au internat mi-au facut 3 perfuzi si mi-au dat drumul, de atunci am mai fost de 3 ori la spital si în tot acest timp mi-au facut 10 perfuzi, 2 EKG-uri, anlaize, totul a ieșit ok, ei de atunci fac mereu atacuri de panică, am momente de derializare (depersonalizare) ma simt de parca nu aș mai fi în corpul meu, nu mai sunt atent la ce e în jurul meu. Uneori zici ca ma sufoc, tin sa precizez ca merg la pshilog si am facut deja 5 sedinte m-am simțit bine cateva zile, pana acum 2 zile cand mi s-a dat iarasi peste cap totul, si e ciudat ca nu mi sa mai întâmplat asa pana acum azi am fost tot în momente de derializare, as vrea sa iau un xanax, m-ar ajuta cu ceva, sau stie cineva cum aș putea scapa de starea asta de derializare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
17 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, xanaxul nu te-ar ajuta, mai mult rau ti-ar face. Trebuie sa mergi, iemdiat dupa sarbatori, la un psihiatru specializat pe probleme legate de droguri. Ai nevoie initial de o internare scurta de evaluare (2-3 saptamani) si apoi poti primi tratament si acasa. O sa dureze o vreme (pana la 10 ani) dar cu multa tenacitate o sa reusesti sa te vindeci.
E o reactie adversa a drogurilor, foarte frecvent intalnita, mai ales la cei care se drogheaza la varste atat de mici. Fara tratament, poate duce la suferinta psihica definitiva

| Anonimus15309 explică (pentru Brigaela):

Nu am luat-o razna, am aceste reacti doar cand ma gandesc ca mie rău, sau derializare cand nu sunt concentrat la ce se întâmplă în jurul meu, THC (efectul de droguri nu-l mai am fiindcă m-am hidtratat, mi-au facut perfuzi... etc, am anxietate.

| Brigaela a răspuns (pentru Anonimus15309):

Exact, anxietatea este cea mai frecventa forma a psihozei post-droguri. Ele nu mai exista in corpul tau, dar distrugerile pe care le-au facut in creier il fac pe acesta sa fie confuz si speriat si sa nu accepte realitatea (practic creierul tau nu se poate obisnui cu zonele distruse de drog si se lupta pentru a si le recapata, desi ele sunt moarte definitiv)

| Anonimus15309 explică (pentru Brigaela):

Și vrei sa spui ca eu o sa ramân așa? laughing

| Anonimus15309 explică (pentru Brigaela):

Nu înțeleg, ce vrei sa zici, din moment de fața ce eu nu am fost un consumator înrait, am fumat doar de cateva ori, dar si atunci trageam cateva fumuri, doar ca într-o seară am tras o sperietură zdravăna, nu am ajuns în stagiu acela în care sa îmi fie arși neuroni.

| MihaelaDart a răspuns (pentru Anonimus15309):

Ascult-o pe Brigaela, caci este medic, nu ar fi vorbit doar sa adoarma copiii.

| Brigaela a răspuns (pentru Anonimus15309):

NU, nu o sa ramai asa daca apelezi la un psihiatru si te tratezi.
DE la primul fum au inceput sa iti moara neuronii. Avand si o varsta foarte mica, leziunile cerebrale au fost importante, chiar daca ai fumat o data sau de doua ori si chiar daca nu ai depasit niciodata doua fumuri, e arhisuficient ca sa iti prajeasca multi neuroni. Vei ramane cu un coeficient de inteligenta mai redus si o instabilitate emotionala, desigur, dar, cu tratament, vei putea duce o viata normala. E posibil ca simptomele sa se remita in timp si de la sine, dar e posibil si sa se agraveze si in 5-6 ani sa ajungi de nerecuperat. NU stiu cine ti-a spus ca numai consumatorii inraiti au probleme psihioce, dar era un idiot. Toti consumatorii au probleme, mai mici sau mai mari, cei tineri mai mari.

| Anonimus15309 explică (pentru Brigaela):

Cum adică cu un coeficient de inteligența și instabilitate emoțională? Adică nu o să mai judec ca înainte s-au? Cum, explicați-mi m-ai detaliat

| LPCTSTR a răspuns (pentru Anonimus15309):

Adica iti pierzi din capacitatea de a gandi logic si rational in proportie de cat timp drogul a facut ravagii in creier.
Vei sta cu o frica emotionala tot timpul, vei avea senzatii ciudate, etc.
Mii de efecte pot fi aduse de droguri iar partea cea mai trista este ca nu poti repara raul provocat de acestea. Iar cei ce au consumat droguri raman distrusi pe viata, fara remedii, singuri si tristi.
Dar intrebarea mea este (si pe care toti cred ca vor sa ti-o puna): de ce ai fumat acel drog daca stiai (sper ca stiai) de daunele pe care le provoaca?
Chiar nu te-ai informat despre daune dupa primul fum?
Nu ai condiderat ca ceea ce faci nu este bine? Adica totusi... ai 15 ani. Chiar atata ignoranta exista in randul vostru?
Si cum nu ai spus motivul pentru care ai ales sa iti distrugi viata cu acel drog, presupun ca a existat presiunea impusa de colectiv (pentru ca nu cred ca asa... de suparare ai alege sa te droghezi).
Acum nu mai ai ce face, raul a fost deja facut.
Si totusi mai poti face ceva, mergi la politie si ajuta politia sa-i gaseasca pe acei dealeri, pentru a nu-i face si pe altii sa se distruga.

| Anonimus15309 explică (pentru LPCTSTR):

Nu faceți nimic decat sa dezcurajați omul, nu știu ce nu înțelegeți ca m-am speriat foarte tare în seara aceea, si fac atacurile de panica pe baza de anxietate, merg la pshilog fraților, e specialist a spus că nu o să ramân așa. Numai voi nu faceți diferența între un consumator întrăit si un puști care a tras de cateva ori.

| Brigaela a răspuns (pentru Anonimus15309):

Adica nu o sa mai atingi performantele intelectuale pe care le-ai fi putut atinge. Banuiesc ca nu esti prea interesat de asta, asa incat probabil nici nu vei sesiza. Iar emotional vei ramane toata viata mai putin rezistent, mai slab, mai speriat, mai usor de speriat si manipulat, mai usor de amenintat.

| AdelinaC a răspuns:

Pe langa ce a zis brigaela, te va ajuta un psihoterapeut care sa fie in colaborare cu psihiatrul. Dar si tu trebuie sa lupti cu starile tale si sa ai control de sine.

| zăGhost a răspuns:

Ce ai avut tu pare a fi un atac de panica. Ideea e sa nu mai fumezi iarba, fiindca canabisul poate avea efectul asta, poate da atac de panica, poate da paranoia, poate duce la un prodrom al psihozei pentru cei cu vulnerabilitate genetica, pe care aparent o ai din moment ce ai facut deja atac de panica. Daca nu te opresti din fumat risti sa iti declanseze schizofrenie.

| Anonimus15309 explică (pentru zăGhost):

Nu am mai fumat din seara aceea deloc, nici macar tigari normale. oare sa-mi revin?

| LPCTSTR a răspuns (pentru Anonimus15309):

Deci fumai si tutun?

| zăGhost a răspuns (pentru Anonimus15309):

Asa sper. Ideea e ca 5 sedinte de terapie sunt putine. Continua sa mergi la psiholog si eventual cere si parerea unui psihiatru. Cel mai important e sa nu mai fumezi niciodata iarba.

| Coma21 a răspuns:

Te-ai capatat cu o trauma in momentul in care ti-a fost rau de la iarba iar acum ori de cate ori pari a avea acele simptome faci atac de panica. Desigur este doar o parere, intrebarea asta trebuie sa o pui psihologului si sa accentuezi sedintele daca chiar crezi ca sunt necesare. Xanax-ul da dependenta rau, cu tot respectul vei ajunge un drogat cu panaramele alea de pastile. Doar ca simpla parere a mea totul este in mintea ta iar daca reusesti sa treci peste teama ta ai sa fii ok, deci, vb cu psihologul si termina cu panaramele alea de xanax.