| Shi_Atat_Roby_1997 a întrebat:

Buna Ziua!
Am 15 ani si fumez de o luna stiu ca nu este bine sa fumezi...
Intrebarea mea este ca la varsta de 6 ani mi am scos amigdalele din cauza unei infecti, vreau sa stiu daca exista un risc mai mare de a ma imbolnavi de la tigari fara amigdale adica daca este riscant sa fumez fara amigdale.
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mirris a răspuns:

Amigdalele aveau si ele un rol de a proteja corpul si da riscul de infectii este mai mare acum fara amigdale si e posibil ca acea infectie sa reapara daca nu incetezi cu fumatul. Sper ca te-am ajutat.Sanatate

4 răspunsuri:
| Caro34 a răspuns:

Lasa-te de fumat ca nu merita sa mori de cancer pentru a fi "cool"! Astea sunt prostii care te duc la moarte cu timpul. Operatia s-a vindecat insa gudronul se depune si ti se va schimba si vocea si respiratia, deci daca vrei sa fii o locomotiva CFR, e treaba ta! Cineva trebuie sa si moara... suntem oricum mult prea multi! Numai bine!

| Shi_Atat_Roby_1997 explică (pentru Caro34):

Da recunosc la inceput am fumat ca ii vedeam si pe prieteni mei ca fac asta.dar acum mi am schimbat parerea despre fumat si o sa ma las cat de curand Multumesc!

| Samariteanul a răspuns:

Tu nu gandesti...si cu si fara tot risti sa faci tot felul de boli pulmonare si chiar si cancer.Eu iti recomand sa renunti ca nu te ajuta sa te dai mare si nici nu te face mai ''cool'' in societate(astea sunt doar in capul tau)