| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua!

am 16 ani si mi-e frica.

am niste dureri de spate mici,si prin zona burti cateodata,si prin zona plamanilor,nu am vanatai,oboseala extreme, si mi-e frica sa nu am leucemie? ma duc marti sa imi fac anlize de sange dar mi-e frica tot am durerile astea fara localizare, in neam nu am fost cazuri la mama tata sau la bunici, poate fi va rog? dati-mi id sa mai vb ca sa ma linisteasca cineva, si niste dureri osoase cateodata, durerea osoasa este mai mult la mana dreapte incheietura spre cot

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| znstr a răspuns:

Poate fi si de la vreme, si de la lipsa de calciu, si eu obosesc si nu am leucemie. La plamani probabil te-o fi tras curentul, si pe mine cand mai stau pe bordura sau pe parchet acasa si e curent, ma trage curentul si ma doare toata partea de jos, spatele, zona plamanilor, inclusiv burta cateodata. Am observat ca ai pus 20 de intrebari legate de leucemie, cand Google e mare si valoros in ultima vreme asa ca te poti consulta cu netul oricand. Din cate am citit, niste simptome mai frecvente ale leucemiei ar fi transpiratia pe timpul noptii, oboseala frecventa, scadere in greutate si lipsa poftei de mancare (ai o senzatie ca mereu esti plin, nu poti manca), dureri de cap, cresterea abdomenului precum si durerea in partea stanga a abdomenului, dar si marirea nodulilor din jurul axilei, la gat sau la nivelul canalului inghinal. Decat sa ne intrebi pe noi astea, cel mai bine citesti aici http://www.sfatulmedicului.ro/Leucemii-si-limfoame/leucemia_794 si mergi la o echografie amanuntita, analize cat mai numeroase si o vizita la specialist pentru citirea analizelor, poate primesti si un tratament medicamentos. Nu mai pierde vremea pe TPU, pentru ca nu o sa-ti zica nimeni mura-n gura exact ce ai, cel mai bine mergi la specialist. :) Sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Acestea NU sint simptome de leucemie!
In privinta asta nu avea grija.
Cu durerea osoasa, poate fi de la vreo miscare gresita, efort, sau reumatism. Fa-ti analizele si poate descoperi o raceala zdravana. Atunci, cu un ceai de tei iti vor trece toate. DAR, NU NEGLIJA!

| Lyndsey a răspuns:

Leucemia nu se transmite de obicei genetic, dar exista rare cazuri in ceea ce priveste leucemia limfatica cronica.Simptomele depind de cat este de avansata boala si pot include:
- febra si transpiratii nocturne
- infectii frecvente si neobisnuite
- astenie si fatigabilitate
- cefalee (durere de cap)
- aparitia de echimoze (vanatai) pe corp si sangerari la nivelul gingiilor si la nivelul rectului
- cresterea in dimensiuni a abdomenului, dureri in partea stanga a acestuia sau in umarul drept, datorita splinei marite
- tumefierea nodulilor limfatici de la nivelul axilei, gatului sau la nivelul canalului inghinal
- scaderea poftei de mancare si scaderea in greutate deoarece exista senzatia de plenitudine.
Formele cronice de leucemie, de cele mai multe ori, nu dau nici un simptom decat cand boala este avansata.Eu zic ca cel mai bine e sa-ti faci niste analizewinking. Mult succes si rezultatul sa fie unul pozitiv.