| Cristy001yyt a întrebat:

am 17 ani si de vreo 3 zile ma confrunt cu niste dureri de cap...imi e frica sa nu am meningita sau chiar o tumoare pe creier...mentionez ca nu mai am nici un simptom specific bolilor de mai sus, doar aceste dureri de cap sacaitoare. Daca imi puteti da vreun sfat as fi recunoscator.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| JustForFewSeconds a răspuns:

Ai probleme cu dintii? Uneori durerile de cap pot fi provocate de unele probleme de la nivelul cavitatii bucale: muşcătură incorectă care suprasolicită muschii, masticatie unilaterala-daca mesteci doar pe o parte, de asemenea te pot durea muschii din partea respectiva deoarece sunt suprasolicitati, probleme la nivelul articulatiei temporo-mandibulare.
Daca consideri ca ai probleme cu dinţii, ca dintii tai de sus nu ii acopera pe cei de jos cam 1/3 sau nu ii acopera deloc, sau simti ca iti fuge mandibula intr-o parte ori iti "trosneşte" ceva langa ureche(mai exacta la nivelul condililor -parte componenta a articulatiei) te sfatuiesc sa apelezi la un medic specialist ortodont, pentru investigatii.
Daca nu ai probleme cu dinții, e posibil sa fii deshidratat sau sa ai o alimentatie dezechilibrata ce nu iti ofera destule vitamine si minerale. Durerile sunt primele semne cand ceva nu merge in armonie. Iti poti face niste analize(de sange) pentru a te linisti. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| Cristy001yyt explică (pentru JustForFewSeconds):

Nu,nu am probleme cu dintii, caracteristicile durerilor sunt de cateva secunde si nu sunt de o intensitate mare, am facut niste analize de sange acum 3 luni si au iesit ok...

| Bondarel99 a răspuns:

Daca erai fata te trimiteam sa citesti intrebarea mea despre durerile de cap dar bine ca am observat la timp happy
Durerile de cap sunt ceva foarte comun in randul oamenilor, majoritatea oamenilor au dureri de cap cronice (adica apar relativ des si toata viata). Cauzele pot fi fara numar, la propriu.
Cele mai comune as zice: stres, oboseala, din cauza ochilor, soare, hipertensiune (verifica asta in primul rand).

| JustForFewSeconds a răspuns (pentru Cristy001yyt):

Bea mai multe lichide si incearca sa iti masezi zona in care apar durerile. De asemenea, odihneste-te corespunzator varstei tale : 8h obligatoriu. Repeta analizele daca inca apar simptomele