| NicolasZW10 a întrebat:

am de luat un tratament 4 zile de Medrol 16 mg si as vrea sa stiu daca pot consuma alimente cu sare, gen cum e ketchupul, o felie de pizza, painea. Nu pot sa mananc deloc deloc sare sau numai putin?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

NU AM AUZIT NICIODATA de medicamente la care sa nu fie permisa sarea
alcool, cofeina, droage si alte balarii... DA
dar sare kioara... NU

totusi CITESTE PROSPECTUL CU ATENTIE, intr-adevar sarea neutralizeaza unele otravuri, deci e posibil sa interactioneze cu unele medicamente care fac foarte putin rau intr-o directie dar foarte mult bine in alta directie, deci e acceptabil "raul"

| NicolasZW10 explică (pentru Bizon95):

Eu am o alergie la frig si medicul mi-a recomandat medrolul asta, si a zis ca daca consum sare, e riscul sa ma umflu la fata, pe picioare etc.

| Bizon95 a răspuns:

Https://www.anm.ro/_/_PRO/PRO_7622_30.04.15.pdf
NICI un cuvant "sare" sau clorura de sodiu in tot prospectul

deci tu nu ai o problema cu sarea din cauza medicamentului respectiv, tu ai o problema cu sarea in general

insa ai putea intreba doctorul, eventual la telefon, sunt sigur ca el iti poate spune EXACT!

| NicolasZW10 explică (pentru Bizon95):

In prospect spune ca e necesar un regim hiposodat, chiar de sare. Pot consuma macar ketchup care la fiecare suta de grame are 1.7 grame sare...

| Bizon95 a răspuns (pentru NicolasZW10):

In moment in care spui "pot consuma", pot sa iti spun NUMAI - intreaba doctorul, atat timp cat nu sunt doctor si NU stiu ce spun, atunci ala e singurul raspuns... imi pare rau!

Răspuns utilizator avertizat