| SkandallKamataru a întrebat:

Saptamana viitoare as vrea sa ma duc la un consult la medicul oftalmolog, dar nu stiu procedeul laughing
Deci cum fac? Merg la doctorul de familie si imi face trimitere sau cum? Trebuie sa sun unde are doctorul cabinetul sa-mi fac programare? Aia cum se face? Pot sa ma duc direct la el la cabinet la consult, fara programare, trimitere sau mai stiu eu ce?
Daca vreau sa-mi iau ochelari, imi da doctorul o fisa cu dioptriile si merg la un magazin de ochelari? Cat trebuie sa astept pana primesc ochelarii?
Spuneti-mi si mie toti pasii pe rand, nu radeti de mine va rog, nu am fost de prea multe ori la medic, si cand am fost eram foarte mic.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu toate cabinetle au contract cu casa de asigurari, asta inseamna ca in unele cabinete, trimiterea este inutila si va trebui sa platesti. De aceea, cand suni la cabinet pentru programare va trebui sa intrebi daca cabinetul are contract cu casa de asigurari si te primeste pe baza trimiterii. Cand vei ajunge la cabinet, vei avea asupra ta buletinul, cardul de sanatate si trimiterea, i le dai pe toate si primesti inapoi numai primele doua (trimiterea ramane la cabinet). De obicei, cand suni pentru programare dai numai numele. Daca vor vrea date suplimentare te vor intreba. Nu se intereseaza nimeni de locatia ta, adica daca stai cu chirie sau nu, ce chirie platesti si altele, cel mult te pot intreba domiciliul. La cabinet te duci cu buletinul in original ca sa demonstrezi ca tu esti titularul cardului si al trimiterii

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Mergi la medicul de familie, ii spui ce problema ai si el decide daca ai nevoie de trimitere. Cu trimiterea, cauti un cabinet oftalmologic in contract cu casa de asigurari, suni si spui ca doresti o programare de consultatie. Daca vrei sa platesti consultatia, poti sari peste pasul cu trimiterea, nu iti mai iei mai iei trimitere, dar tot trebuie sa suni sa iti faci programare. Fara programare, vei depinde de decizia medicului: fie nu te consulta, fie iti aplica o taxa pentru lipsa programarii, care poate dubla costul consultatiei. Daca medicul considera ca ai nevoie de ochelari, iti va da o reteta de ochelari cu care vei merge la un centru de optica. Acolo iti vei alege ramele si, in functie de dificultatea lentilelor si de stocurile magazinului, vei primi ochelarii intr-un interval cuprins intre cateva minute si 2-3 zile.

| SkandallKamataru explică (pentru Brigaela):

" Cu trimiterea, cauti un cabinet oftalmologic in contract cu casa de asigurari" cum adica sa caut un cabinet oftalmologic cu trimiterea?
Daca am trimitere si gasesc un cabinet oftalmologic, dupa ce ma programez si merg la cabinet, ii dau si trimiterea? Sau cum se procedeaza, ca habar n-am.
Cand sun la cabinet sa-mi fac programare trebuie sa dau detalii cum ar fi CNP-ul, locatia, sau doar numele meu?
Am citit pe undeva ca trebuie sa ma duc cu copia de pe buletin la cabinet.

| SkandallKamataru explică (pentru Brigaela):

Aa, deci trimiterea aia e un fel de card pentru ei si numai trebuie sa platesc daca sunt in contract cu casa de asigurari, multumesc.
Inca ceva, daca nu am card de sanatate pot sa merg doar cu buletinul si trimiterea? Multumesc.

| Brigaela a răspuns (pentru SkandallKamataru):

Nu, trimiterea nu este un card. Trimiterea este dovada ca medicul de familie considera necesara consultatia la oftalmolog. Cardul de sanatate este un card care atesta ca esti asigurat si ii permite medicului sa valideze serviciul pe care ti l-a facut si sa fie platit pentru el. Daca nu ai card de sanatate, trebuie sa ai o dovada ca esti asigurat (si care sa arate de ce nu ai acel card). Discuta cu medicul tau de familie si afla de ce nu ai card (nu ti-a fost emis, caz in care ti se va da de la casa de asigurari o dovada valabila pana la emitere sau nu l-ai ridicat tu, caz in care trebuie sa il ridici inainte de orice consultatie, inclusiv la medicul de familie)

| Brigaela a răspuns (pentru SkandallKamataru):

Nu toate cabinetle au contract cu casa de asigurari, asta inseamna ca in unele cabinete, trimiterea este inutila si va trebui sa platesti. De aceea, cand suni la cabinet pentru programare va trebui sa intrebi daca cabinetul are contract cu casa de asigurari si te primeste pe baza trimiterii. Cand vei ajunge la cabinet, vei avea asupra ta buletinul, cardul de sanatate si trimiterea, i le dai pe toate si primesti inapoi numai primele doua (trimiterea ramane la cabinet). De obicei, cand suni pentru programare dai numai numele. Daca vor vrea date suplimentare te vor intreba. Nu se intereseaza nimeni de locatia ta, adica daca stai cu chirie sau nu, ce chirie platesti si altele, cel mult te pot intreba domiciliul. La cabinet te duci cu buletinul in original ca sa demonstrezi ca tu esti titularul cardului si al trimiterii

| alessia5158 a răspuns:

1. bilet de trimitere de la medicul de familie
2.programare (telefonica ) la un cabinet sau clinica de oftalmologie care au contract cu Casa de sanatate
3. consultatia la specialist(primesti reteta pentru ochelar)
4. comanda ochelarului (dureaza maxim 1 saptamana pana ce vor fi gata).