| AuricaMircica155 a întrebat:

Buna ziua.
Am o intrebare pentru cine a mai trecut prin asta sau are cunostinte legate de stomatologie.
Curand,mi-a cazut un dinte premolar. A fost facut cu pivot si coronita, ulterior a cazut si pivotul si coronita s-a facut praf. Am fost la alt medic stomatolog, care mi-a recomandat extragerea radacinii si ori facem punte dentara(pentru asta trebuie sa sacrific 2 dinti) ori implant. Implantul dureaza 6 luni,eu trebuie sa plec in strainatate in luna iulie,deci nu am timp...
Asta cu puntea,mi-a spus ca e destul de dificil,ca nu am probleme cu ceilalti dinti si nu merita sa ii stric.
O alta varianta ar fi proteza kemeny, o perioada, pana vin sa imi fac implantul.
Acum cateva zile, mis-a fisurat si celalalt premolar... (am plans 5 zile), chiar daca am grija de ei si era vazut de un medic si tratat, nu inteleg de ce a cazut. Acum ma gandesc sa pun si la asta proteza tip kemeny, pana strang bani de implant.
Va rog sa ma ajutati cu un sfat...sunt terminata
Fara comentarii rautacioase.
Cum este aceasta proteza tip kemeny?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Brizbriz a răspuns:

"si ori facem punte dentara(pentru asta trebuie sa sacrific 2 dinti)"
ai un dentist PROST, cauta altul
punte se pune pe CEL PUTIN 3 dinti, unul in fata si doi in spate (sau invers, daca nu se poate asa)
daca iti pune numai pe 2, inseamna doua lucruri
1. nu o sa tina
2. dentistul e pe dinafara

totusi puntea e cea mai buna, mai permanenta (tine cel putin 12 ani) si relativ ieftina solutie (puntea aia nu e ieftina, trebuie scoasa, curatata, lipita, etc.)

| Sophieka a răspuns:

Ai grija la link-uri... Nu stiu cine e utilizatorul de mai sus si ce e in link.

| Brizbriz a răspuns (pentru Sophieka):

Dap, la mine nu s-a deschis, l-a blocat adblocker-ul/antivirusul
deci e clar ca e teapa

| Sophieka a răspuns:

Nu stiu ce sfat sa iti ofer, nu ma pricep insa mi se pare dubios sa iti ceara sacrificarea a doi dinti buni.
Mai cere parerile altor stomatologi, mergi la consultatii...Deobicei sunt gratuite.

| Brizbriz a răspuns (pentru Sophieka):

"acum 15 minute | Sophieka a răspuns:
Nu stiu ce sfat sa iti ofer, nu ma pricep insa mi se pare dubios sa iti ceara sacrificarea a doi dinti buni."

asa se pun puntile, la aia 3 (nu doi) dinti li se scoate nervul, apoi sunt piliti, apoi imbracati si intre imbracaminte se pune un dinte fals care il inlocuieste pe ala lipsa

| Sophieka a răspuns (pentru Brizbriz):

Multumesc pentru explicatie!

| Brizbriz a răspuns (pentru Sophieka):

Cu placere

| AuricaMircica155 explică (pentru Sophieka):

Da,problema e ca sunt si in criza de timp cu plecarea... ma gandeam sa imi pun proteza aia kemeny o perioada sa nu se vada chiar asa urat, decat sa sacrific dintii astia care sunt chiar buni... ma gandeam sa stau cu proteza aia si sa imi pun implant la astia 2 stricati si aia e de asta am cerut sfatul daca cineva a avut proteza aia cum se ingrijeste si etc..sa nu ma trezesc cu ea in gura pe strada sau mai stiu eu ce

| Sophieka a răspuns (pentru AuricaMircica155):

Eventual cauta grupuri pe Facebook pe care sa poti adresa aceasta intrebare, poate iti sar in cale persoane care au avut situatia ta si isi pot spune o parere corecta.