| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema destul de mare care ma pune in situatii dificile sau penibile destul de des. In anumite circumstante(putin stresante) reactionez foarte ciudat...adica imi bate inima foarte tare,incep sa tremur, transpir, palmele imi transpira foarte tare iar daca trebuie sa beau ceva nu o pot face ca imi tremura atat mana cat si capul.Sa nu credeti ca e vorba de momente foarte stresante sau cine stie ce. Uneori mi se intampla cand intalnesc persoane noi (doar uneori)In mare parte sunt sociabila port conversatii si intalnesc persoane noi fara nici o problema dar alte dati...Mi se pare foarte penibil si sunt pusa in situatii jenante Cum pot sa imi rezolv problema? Ma urasc pentru asta

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Alexul99 a răspuns:

Nu trebuie sa te urasti, nu ai nici o vina pentru asta.
Asta se datoreaza faptului ca esti foarte timida cu persoanele pe care le cunosti, aveam si eu problema asta.
Cel mai bun remediu pentru aceasta problema este sa faci din contra, sa cunosti cat mai multe persoane, sa bagi lumea in seama prima, sa fii mai indreazneata, chiar daca tu pe interior mori de stres.
Vei vedea ca dupa un timp acest stres va scadea si nu vei mai avea nici o problema in a cunoaste persoane noi.
Incearca sa fii tu, asta e cel mai important.
Succes.