| Anonimus99911 a întrebat:

Buna ziua, am o stiuatie mai ciudata, am o durere in partea dreapta jos, o durere suportabila care radiaza pana in spate(zona lombara) si in zona testiculara( testiculul drept) si uneori si pe piciorul drept, am fost la doctor si mi-am facut analize de sange si de urina si mi-au zis ca nu am nimic, ca sa pastile de durere si imi trece, mi-a trecut vreo 2 zile si apoi m-a luat iar durerea, chiar nu stiu ce sa fac sa fac, a mai patit cineva asta sau stie ce e si ce trebuie sa fac? In permanenta simt ca o greutate acolo si uneori e mai acceuntata, alte simptome nu am( greata, voma etc), pot sa ma aplec sa merg etc…
Doctorul mi-a spus ca nu am de ce sa ma ingrijorez, si ca nu are rost sa merg cu investigatiile mai departe, ca sa merg la un urolog sau sa fac rmn ar fi exagerat….

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
| norisorulpufos a răspuns:

E prins un nerv pe sciatic.
Incepe cu exercitii zilnice
Alin Burileanu lombar
Dacă găsesti un kinetoterapeut te repara prin apasare.

| norisorulpufos a răspuns:

Faptul că merge pe picior mă face sa cred ca nu e hernie inghinala.
Până unde coboară durerea sau amorteala?
Dacă totusi banuiesti ca e hernie inghinala bea timp de 7 zile cate un pahar de lapte in care ai infuzat timp de 15 minute cate o lingurita de troscot si cicoare.
Asta va intari praporul si va dispare senzatia de disconfort.

| Anonimus99911 explică (pentru norisorulpufos):

Nu prea stiu cum sa explic, pe piciorul drept nu coboara foarte mult… faza e ca durerea nu e niciodata in 2 locuri in acelasi timp, adica uneori ma doare testiculul drept, alteori spatele, alteori puciorul, niciodata nu ma dor toate odata sau 2

| Anonimus99911 explică (pentru norisorulpufos):

Hernie de disc poate fi?

| norisorulpufos a răspuns (pentru Anonimus99911):

Mereu durerea se difuzeaza si atunci trebuie sa stii exact unde e problema.
Dacă ești in Bucovina e o femeie tanti Lucia din Arbore si ea stie cum sa te lecuiasca.
In caz că problema e lombară ai blocaje la aplecare in fata sau spate.
Daca e prins undeva un nerv sau un tendon, muschi intepenit atunci trece prin exercitii sau apasare usoara.

| norisorulpufos a răspuns:

Dacâ e hernie de disc e foarte simplu.
Se rezolva tot prin apasare.
Faptul ca merge pe picior e un semn de foarte mica hernie.
De obicei merge durerea până la gleznă sau chiar călcâi.
Ar fi o mare greseala sa faci operatie.
Apuca-te de exercitii Alin Burileanu hernie de disc Youtube.
Eu sunt la Bucuresti.
In 10 minute te pot rezolva dacă nu ai pe cineva priceput sa te apese.
Trebuie deblocat sciaticul si muschiul care apasa spre coloană.
Eu lucrez pe muschi nu pe coloană.

| Anonimus99911 explică (pentru norisorulpufos):

Durerea nu o simt pana la gleza sau calcai, nici macar pana la genunchi, faza e ca sunt si putin umflat in zona inghinala, ciudat mi se pare ca data trecuta cand m-a lasat durerea 2 zile disparuse si umflatura, are legatura cu ce spui tu umflatura asta sau sa fie altceva? Crezi ca merita sa fac un RMN? Doctorul mi-a zis ca e exagerat ca sa stau linistit dar tot ma doare

| Anonimus99911 explică (pentru Anonimus99911):

Deci ca sa recapitulez tot, durerea o simt 70% din timp in zona lombara, mereu simt un mic disconfort( suportabil ), uneori cand ma mai aplec sau fac vreo miscare brusca, am un mic junghi tot acolo, durerea asta radiaza si catre picior( nu ajunge nici pana la genunchi) si uneori ma mai simt si in testiculul drept, am si o umflatura in zona inghinala, care acum 2 saptamani cand m-a lasat durerea disparuse si ea ( apoi am facut un mic efort si m-a luat iar durerea pana in ziua de astazi) cam astea sunt simptomele, nu am greata, febra, varsaturi, dimineata cand ma trezesc si stau in pat nu simt nimic, dupa 1 2 ore dupa ce ma trezesc incepe sa ma ia, doctorul mi-a spus ca e durere de perete abdominal, sa iau pastile si trece… dar durerea inca este, el a zis ca sa merg mai departe cu investigatiile e absurd, chiar nu stiu ce sa fac, merita sa fac RMN?

| Anonimus99911 explică (pentru Anonimus99911):

Adica vreau sa aflu ce am, sa stiu ce sa fac

| Anonimus99911 explică (pentru Anonimus99911):

Cel mai ciudat mi se pare faptul ca alea 2 zile m-a lasat durerea si nu mai simteam absolut nimic, nici umflatura in zona inghinala nu se mai vedea, eram ca si cum n as fi avut nimic, dar dupa am facut curat prin masina si m-am intins probabil pe acolo si iar m-a luat

| norisorulpufos a răspuns (pentru Anonimus99911):

Deja ți-am spus ce să faci.
Tratamentul pentru hernia inghinală cu lapte, troscot si cicoare.
Că de asta e umflătura.
Pe partea cu amorteala pe picior tot așa, ți-am spus să apelezi la kinetoterapie.
Putini stiu insă să te repare.
Succes!

| Korkodeln a răspuns:

Posibil sa ai (un inceput) de hernie.

| Anonimus99911 explică (pentru Korkodeln):

Pai si ce sa fac? Sau sa nu fac? doctorul mi-a zis ca nu e vorba de asa ceva ce naiba sa fac macar sa imi treaca durerea si senzatia aia de discomfort

| Korkodeln a răspuns (pentru Anonimus99911):

Cauta sa faci o investigatie pentru hernie inghinala, din pacate nu e o afectiune carenu trece cu medicamente, trebuie operata, dar din fericire e o operatie simpla, in doua zile esti acasa.

Evident, numai un medic se poate pronunta, dar stiu pe cineva care a avut exact aceleasi simptome a fost si i-au scos si apendicul cu aceeasi ocazie. A aparut dupa ce s-a apucat de sala de forta si a zis ca sare niste etape si ca stie mai bine ca traineru.

| Anonimus99911 explică (pentru Korkodeln):

Medicul mi-a spus ca nu e hernie+ ca nu am niciun altfel de simptom, doar un disconfort( care este suportabil) pot sa merg sa ma aplec nu am nicio treaba… si am facut analize de sange si de urina si nu a iesit nimic

| Korkodeln a răspuns (pentru Anonimus99911):

Atunci nu ramane decat sa-ti urez multa sanatate, dar daca persista nu neglija.