| ΣηJΦY a întrebat:

Problema mea este urmatoarea:
Am 16 ani, iar acum 3 ani, in aprilie 2016 am avut o operatie mare, spre foarte mare pe zona pelviana( oarecum orientativ, in urma operatiei am ramas cu o cicatrice de 15 cm care pleaca de la buric si ajunge chiar deasupra zonei genitale). In urma operatiei, cam la 1 luna si jumatate, am simtit pentru prima data o durere testiculara (este vorba despre testiculul drept) care iradia de la testicul in zona lombara, picior, bazin, doar pe partea dreapta. Nu mai stiu exact daca in clasa a 7 a am mai avut aceste dureri, insa si daca a fost, s-a intamplat destul de rar. In clasa a 8 a, insa, am avut iar dureri, pe acelasi testicul, drept si in aceeasi zona. Tin minte ca la o ora de mate durerea m-a luat dintr-o data, pe neasteptate si am avut senzatia ca si cum cineva ma strange de testicul, ca si cum se stoarce( suna cam anapoda, stiu). A fost o durere destul de puterinca, care a iradiat si rectal si stiu ca efectiv m-am ridicat de pe scaun ca nu mai puteam. Nu mi s-a parut foarte grav intrucat nu a durat mai mult de 3 minute, insa toata ziua atunci am avut o durere surda in testicul si pe partea dreapta. In clasa a 9 a, mi s-a intamplat destul de des sa am aceeasi durere surda, insa mi s-a intamplat si de 2 ori sa am aceeasi senzatie puternica de durere, de strangere a testicului. In vacanta aceasta de vara, dinspre a 9-a spre a 10-a, mi s-a intamplat din nou cand am fost la mare cu parintii.Intr-adevar am mers destul de mult atunci, insa tin minte ca intr-o seara, aceeasi durere testiculara m-a luat din nou si a fost destul de intensa, pentru ca efectiv le-am cerut alor mei sa se opreasca ca nu mai puteam sa merg. A 2-a oara cand am mers cu parintii la mare, in aceeasi vacanta, mi s-a intamplat acelasi lucru, tot intr-o seara, cand mergeam ca o broasca pentru a nu-mi atinge testiculul drept cu piciorul, pentru ca ma durea foarte tare, mai ales la atingere. In prezent, inca am aceasta durere, chiar ieri am simtit-o. A mai trecut cineva prin asa ceva? Credeti ca trebuie sa ma ingrijorez? Sincer, sunt destul de speriat. Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Felys a răspuns:

Si ai stat 3 ani cu acele dureri chiar si ocazionale fara sa mergi la medic sa discuti sa vezi despre ce e vorba? Pentru ce intrebi aici, crezi ca iti va da cineva un diagnostic doar din cele prezentate de tine.Mergi la medic pentru ca nu este normal ce ti se intampla si cu cat trece timpull nu vezi ca se agraveaza, deci nu are cum sa fie bine si nici nu trece de la sine.Multa sanatate

| ΣηJΦY explică (pentru Felys):

Am intrebat in speranta ca poate e cineva care a trecut prin aceeasi situatie si nu e atat de grav. Ce-i drept, durerile au fost ocazionale si m-am gandit ca poate sunt rezultatul acelei operatii care a fost destul de mare (am avut un abces de 10 pe 15 cm chiar in spatele vezicii, in zona inghinala). Am vorbit cu ai mei despre asta si cel mai probabil voi merge cat de curand la un doctor. Va multumesc frumos! Numai bine!

| Sonia822 a răspuns:

Sa nu fie ceva psihologic, te deranjeaza ceva cand te gandesti la ei, sau ti-au creat vreun disconfort la un moment dat? Te simti aiurea in preajma lor? Cunosc pe cineva, n-are nimic tot anul, si cand trebuie sa se intalneasca cu parintii in vacanta, il apuca durerea de rinichi. Cand nu mai e langa ei, nu-l mai doare nimic. Trebuie rezolvat si conflictul emotional.

| ΣηJΦY explică (pentru Sonia822):

Buna! Nu am niciun conflict emotional cu parintii, iar durerea e stric fizica. Pe mine ma doare testiculul si cand nu sunt in prezenta lor, si cand sunt. laughing