| سشغع_ظشیشب_1994 a întrebat:

Bună ziua, am și eu o nelămurire. Soțul meu are de ceva timp vene roșii la ochi, când se vad foarte tare, când nu. Am fost la 2 clinice oftalmologice dar nu i-a spus nimic concret, i-a dat doar niște picături. Oare de la ce ar putea sa se facă?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Este posibil sa fie de la o infectie sau solicitare prea puternica /indelungata, dar si tensiunea intra-oculara marita poate face asemenea manifestari.
Daca diagnoza si tratamentul a fost identic la cele doua cabinete, atunci sa urmeze tratamentul prescris.
Daca diagnoza difera, atunci mergeti si la o a 3-a clinica ofta!

| سشغع_ظشیشب_1994 explică (pentru Bula):

Nu a fost identic tratamentul, cautam iar un cabinet oftalmologic

suntserios
| suntserios a răspuns:

Deci nu au reușit 2 medici după consult să îi spună de ce și îi spuneam noi?

| سشغع_ظشیشب_1994 explică (pentru suntserios):

Doar am pus o întrebare, dacă vrei sa răspunzi bine dacă nu, nu! Nu te obliga nimeni

| gabicoo a răspuns:

Lucrează pe computer?
Sau sta prea mult pe telefon?

| سشغع_ظشیشب_1994 explică (pentru gabicoo):

Da stea pe telefon dar nu exagerat, dar de când a văzut ca are ochii roșii nu mai sta

| Nirvanaaa a răspuns:

I s-a efectuat cumva un examen numit fund de ochi? Dacă domnul este hipertensiv cumva e posibil ca și hipertensiunea intraoculara sa fie mare. Totuși sa ia picăturile ca este posibil sa i le fi dat ca sa amelioreze simptomele respective.

| سشغع_ظشیشب_1994 explică (pentru Nirvanaaa):

Nu prea îi trece cu picăturile care i le-a dat

| NunuNini a răspuns:

Merg si eu pe ideea ca are tensiune oculara.
Desi s-ar putea sa fie orice altceva. Ii trece cu acele picaturi? Daca nu, cautati un oftalmolog mai bun.
Este in Bucuresti una Eye si nu mai stiu cum. Privata. NU RECOMAND! Am experienta proasta la ei.

| سشغع_ظشیشب_1994 explică (pentru NunuNini):

Daca as găsi o clinica bună as merge în orice oraș

| Bula a răspuns (pentru سشغع_ظشیشب_1994):

La Cluj este o clinica oftalmologica particulara foarte bine dotata (unde s-au facut inclusiv primele operatii laser).
Daca ai posibilitatea, ia legatura cu ei, cat mai repede (nu-i de joaca)!
https://ophtalens.ro

| existential a răspuns:

Venele se vad mai tare atunci cand isi forteaza ochii (calculator, condus, citit)?
Are si dureri, usturime, senzatie de uscaciune, praf in ochi?
Daca e asa, ar putea fi sindrom de ochi uscat. Acei doctori i-au dat lacrimi artificiale doar?

| سشغع_ظشیشب_1994 explică (pentru existential):

Are gen impresia ca are cava în ochi cateodata. Ia dat picături și o crema pentru spălarea genelor și a ochiului

| existential a răspuns (pentru سشغع_ظشیشب_1994):

V-am trimis un mesaj.