| snakeee a întrebat:

am si eu o problema cu o masea.
Ieri am fost si a descoperit ca de la jumatatea maselei in jos era o infectie (putin puroi) si mi-a scos nervul si a curatat tot acolo, mi-a pus un pansament (din cate am inteles cu Calciu, dar nu mai stiu sigur) si mi-a spus daca ma doare sa iau un Nurofen Forte si daca ma doare si mai rau sa dau jos pansamentul.
Problema e ca durerea pe care o am acum e la fel ca cea dinainte sa vin la cabinet, cand iau un Nurofen imi trece cateva ore si pe urma ma ia la fel. Am mai avut o scoatere de nerv + obturatie (ceva de genul) in partea stanga (este aceiasi masea doar ca e in cealalta parte a falcii) si a 2-a zi nu ma mai durea deloc, insa la asta de acum ma doare la fel inclusiv cu falca + maxilar.
Ce e de facut? Marti am programare pentru a mi-o plomba, sa-i spun atunci ca ma doare la fel si dupa ce mi-a scos nervii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Din moment ce ai avut o INFECŢIE ( puroi ), ar fi TREBUIT să-ţi prescrie un antibiotic!

Durerea pe care o ai se datorează infecţiei ( din moment ce nervul a fost scos ).

Dacă poţi merge mai repede la stomatolog pentru ca să-ţi prescrie antibiotic, ar fi perfect.

Ori, marţi să-i spui despre aceste dureri + de antibiotic şi să AMÂNI plombarea până trece infecţia!

Pentru a atenua temporar aceste dureri, poţi să foloseşti ( cu respectarea Prospectului ) unul dintre următoarele medicamente : Ketorol/Ketonal, Algocalmin/Algozon, Nurofen ( simplu sau forte ), Ibuprofen 400/Markofen, Ibuprofen 600 ( dacă durerile sunt foarte puternice ), etc.

Toate cele bune.

| FabianelSHAF a răspuns:

Da asa este de spus nu ai ce face. Mama mamei mele (Bunica mea) In 1984 a murit ca a avut o infectie la masea pe care n-o tratase. Ei bine nu te speria pentru ca pe atuncia nu erau din astea performante iti baga sarme si nu stiu cum. Ea avea 22 de ani.

| FabianelSHAF a răspuns (pentru FabianelSHAF):

Si apropo trebuie sa te tratezi si sa nu mai iesi pe afara in zilele racoroase

| snakeee explică:

Am luat iarasi Nurofen si m-a lasat imediat durerea, daca persista pana marti sa scot pansamentul cum mi-a spus stomatologul? Eu as prefera sa-l las acolo si sa iau Nurofen pana marti.