| albert2012 a întrebat:

am si eu o problema de 1 saptamana am observat ca intre picioare mi-a aparut niste pete rosi an zona testiculelor, m-am mai informat pe internet si m-a vazut ca este vorba de tinea cruris, am loat o crema exoderil, va rog sa imi spuneti daca va da rezulate, aceste pete mai provoaca mancarimi dimineata,, astept un raspuns va multumesc frumos

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Tinea cruris este o ciuperca. Nu ar trebui sa te tratezi dupa ureche, ar trebui sa mergi la dermatolog. Nimeni nu poate sti daca un astfel de tratament isi va face efectul, de vreme ce nu a fost prescris de medic.
Oricum, pentru ca tratamentul sa aiba cat de cat eficienta, trebuie dublat de masuri stricte de igiena. Asta inseamna ca trebuie sa porti chilotii si pijamale numai de bumbac, pe care sa le schimbi dupa fiecare utilizare. la fel, dupa fiecare utilizare, sa schimbi prosopul. Faci in continuare cele doua dusuri normale pe zi, dar schimbi prosopul dupa fiecare dus. Chilotii, prosoapele si pijamalele se fierb dupa fiecare utilizare (sau se spala la 90-95 de grade in masina de spalat) si se calca cu fierul fierbinte. Dupa fiecare dus, speli bine cada cu Domestos.

| albert2012 explică (pentru Brigaela):

Mersi de sfat, vad ca incepe sa isi face efectul exoderilul, se retrage si dau doar de 3 zile, sper sa functioneze pana la capat.

| Brigaela a răspuns (pentru albert2012):

E important sa te dai macar 3 saptamani dupa disparitia completa a leziunilor, altfel va recidica in cateva saptamani/luni

| albert2012 explică (pentru Brigaela):

Asa o sa fac mersi.winking

| albert2012 explică:

Da e bine ca mai lamurit