| LiviuNmt1993 a întrebat:

Buna ziua.
Am si eu o problema, de vreo 2 saptamani de acum mi-a iesit in partea dreapta din spate a gatului ceva umflat si tare. Mi-a spus cineva ca ar fi un chist sebaceu, cum poate fi tratat doar chirurgical? Am mai observat ca isi mai da drumul cateodata, nu mai e asa tare acolo.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu am avut un chist sebaceu pe picior si mi s-a propus sa-l tai. Am refuzat medicul si l-am lasat asa. Cred ca abia dupa 10-15 ani a disparut singur. Totusi, ar trebui sa te duci la un medic sa vada de ce natura este!

| alina2k18 a răspuns:

Medicul trebuie sa te consulte, nu e neaparat nevoie sa te taie, poate trece si cu tratament sau de la sine.

| denisse1999 a răspuns:

Buna, Ai rezolvat ceva? Am si eu o problema asemanatoare si de maxim o saptamana doua e umflat si tare si rosu pe margine si mai e si situat in spatele cefei ca nici nu il pot vedea decat cu ajutorul oglinzilor. Azi am fost la medicul de familie care m-a trimis la chirurg si ma rezolva peste o saptamana chistul sebaceu. Imi este o frica de mor.