| Cris06 a întrebat:

as dori sa,, ma ingras" adica sa cresc masa musculara, dar as dori sa stiu cum sa mananc. Mi s-a recomandat proteina la fiecare masa ( carne) insa nu stiu cum este mai bine sa o asociez? Cu salate, legume sau cu paine integrala? (eu stiu ca, carnea nu se digera bine cu painea ) Voi ce parere aveti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Mai bine inveti sa te exprimi

"ma ingras" = cresc in greutate de la GRASIME

"pun masa musculara" = cresc in greutate de la MUSCHI

In ambele cazuri cantarul arata mai mult, dar DOAR PRIMUL CAZ e ingrasare

Iar proteine mai inseamna branza, oua, peste, unele legume. La fiecare din cele 5 MESE PRINCIPALE sa ai alta sursa de proteina

| Cris06 explică (pentru Cosmin86):

Stiu aceste lucruri, proteina = carne, lapte, oua ( in albus) soia, tofu, mazare, linte etc., insa daca le asociez cu carbohidratii stiu ca nu e bine, dar imi este teama ca voi slabi, disociindu-le, iar cresterea in masa musculara este numita si,, ingrasare sanatoasa'' pentru ca a te ingrasa= a creste in greutate, indiferent de metoda.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Cris06):

"insa daca le asociez cu carbohidratii stiu ca nu e bine", de ce sa nu fie bine? poti sa argumentezi?

" a te ingrasa= a creste in greutate, indiferent de metoda", aia e cea mai stupida definitie pe care am auzit-o. De unde naiba ai luat-o?

| Overom a răspuns:

Sal, incearca sa mananci vita pe gratar, pui pe gratar, peste, acum depinde si daca faci sala, daca nu se va depune doar grasime. succes iar pe langa carne poti adauga legume

| Katherina99 a răspuns:

Daca vrei sa te ingrasi mananca slanina. dar trebuie sa te bucuri de corpul tau fiindca o singura viata ai si daca te stresezi mereu de dieta ...ehh ru cred ca nusi are rostul

| Cosmin86 a răspuns (pentru Katherina99):

Vrea sa creasca in masa musculara, NU in grasime