| Raducons a întrebat:

Bună ziua
Cand mergi la psiholog cum decurge discutia? Povestesti ce te framanta sau ti se pun intrebari.
Spuneti cei care ati trecut printr-o astfel de experienta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Te intreaba care e problema, ii spui, dupa daca vde ca nu mai zici nimic te intreaba, iti da sfaturi etc. In general vrea sa ajunga sa te cunoasca din copilarie ca sa-si dea seama prin ce treburi ai trecut ca sa stie ce te-a marcat, de unde provin problemele si cum sa te ia.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Ambele variante.

| KanameKuran a răspuns:

Salut, depinde de psiholog, insa in general, psihologul este o persoana foarte atenta la detalii si daca vede ca mergi acolo si nu zici nimic, va incerca el sa te faca sa vorbesti. Iti va pune intrebari generale, apoi tot mai detaliate.
Treaba unui psiholog, nu este sa te ajute, sa iti dea sfaturi cum si ce sa faci, treaba lui este sa te faca realizezi ce si de ce te simti intr-un anumit fel.

De ex: daca esti depresiv, te va ajuta sa iti dai seama cauza pentru care esti depresiv. Sau daca iti este frica de paianjeni, te va ajuta sa treci peste acea frica, prin descoperirea a cauza ce a declansat acea fobie.

Alte chestii pe care le poate face un psiholog sunt:
-examene IQ
-examinare a capabilitatii de concentrare
-examinarea capabilitatii de conducere
-examinarea capabilitatii port arma
-examinarea luciditatii in prezent sau in vreun moment din trecut

De obicei o sedinta dureaza intre 1-2 ore, iar numarul de sedinte recomandat, variaza de la caz la caz (de obicei se masoara in functie de satisfactia clientului si este greu de spus dinainte, cel mai probabil veti stabilii ca asta este ultim sedinta, chiar in timpul sedintei).

| chichappens a răspuns:

Bună! Eu îți recomand să mergi. Dacă știe cum să își facă meseria chiar se merită. Fiecare psiholog abordează problema într-un fel, regăsești o tușă personală în modalitatea de a-și organiza ședințele. Depinde deci foarte mult la ce psiholog mergi, depinde de cât de compatibili sunteți. Eu am avut ocazia să testez 2, primul nu m-a încântat deloc. Nu avea niciun pic de tact. Am ajuns acolo și m-a întrebat: Na, care e problema? Cu o urmare a obișnuitelor:,, Lasă mamă că trece" sau,, Totul o să fie bine".Cel de-al doilea și-a dat seama imediat cum să abordeze problema, mi-a pus întrebări pe ocolite în așa fel încât încet încet să reușesc să explic exact ceea ce simțeam și să ajung la punctul care trebuia dându-mi impresia că fac asta fără să mi se ceară personal. Pe mine una m-a ajutat foarte mult happy O să vorbești în principiu tu, dar asta e ideea. Te lasă să îți formezi propria părere, să analizezi lucrurile în felul tău fără să intervină direct. După asta urmează să își exprime oarecum punctul de vedere, dar cel mai important este ca totul să vină de la tine. Trebuie oarecum să faci asta de unul singur, el doar te ghidează. Bine, depinde și despre ce problemă e vorba, depinde de situație, depinde de atâtea lucruri. Poți să îi explici la început cum vrei să decurgă lucrurile. Eu de exemplu am mers și am spus că nu vreau să mă ungă cu siropeli și vreau să spună lucrurilor pe nume. Cel mai bine e să clarifici asta de la început, pentru o înțelegere mai bună happy Tu decizi cum vrei să fie! Dacă nu știi ce să spui, spune-i pur și simplu: Nu știu ce să spun, de ce nu îmi puneți câteva întrebări? Tu ghidezi cum merge discuția. Sper să ai noroc și să găsești persoana potrivită. Baftă!

| chichappens a răspuns:

Ps: Depinde de caz, doar după prima sau primele ședințe îți va spune de câte ori consideră că ar trebui să mergi. Și o ședință e în general de o oră. Depinde de psiholog. Asta e foarte ușor de aflat.

| Suntopisica a răspuns:

Eu am fost la psiholog.
Pai am fost acolo si eu singur am inceput sa spun despre ce este vorba, ceea ce ma framanta psihologul ascultandu-ma si pe alocuri punandu-mi cateva intrebari de genul : de ce te simti asa? care crezi ca este motivul?
Consider ca psihologul nu prea te ajuta. Psihologul este doar o persoana careia ii spui problemele tale si atat.

| Raducons explică (pentru Suntopisica):

Ma gandesc serios sa merg, dar am niste retineri.
M-am gandit si eu ca nu are cum sa ma ajute doar cu sfaturi, atata timp cat nu imi poate da ce imi lipseste si trebuie sa mai si platesc o taxa.
Crezi ca merita cat de cat, chiar nu te alegi cu nimic?

| Ivanusca_Alexandru_1998 a răspuns:

Prima data te intreaba ce faci cum a fost azi etc. apoi te intreaba de ce te afli acolo, va vorbi si putin despre el/ea ca sa se dezghete lucrurile...acum depinde de psiholog.

| Raducons explică (pentru Ivanusca_Alexandru_1998):

Cat o durat sedinta si de cate ori trebuie sa mergi?