| FataInebunitaDupaCiocolataAlba a întrebat:

Buna ziua, comunitate! Am nevoie de niste sfaturi in legatura cu o problema mai sensibila si anume acneea. Toata viata si adolescenta mea am avut un ten curat, impecabil, fara imperfectiuni. De la varsta de 20 de ani, totusi, acneea a inceput sa-si faca simtita prezenta pe fata mea usor, usor pana cand, acum la aproape 22 de ani consider ca am ajuns intr-o stare deplorabila si nu imi explic de ce. Am incercat o gramada de creme, acizi, solutii pentru a remedia problema dar tot ce faceau era sa trateze problema la exterior, nu sa ma impiedice din a face cosuri din nou. Tin sa mentionez ca am o igiena desavarsita si nu asta ar trebui sa fie problema. Mi-am facut programare la dermatolog, dar tot imi este frica ca nu ma va putea ajuta cu nimic. Nu stiu ce sa mai fac, in special ca incep sa-mi ramana semne oribile pe fata. Ma puteti ajuta cu un sfat, o indrumare, un produs care v-a ajutat sa scapati de acnee si semnele ei?
Multumesc frumos

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| CravataAlbastra a răspuns:

In primul rand nu cremele vindeca acneea, ele sunt doar de superficiu la nivelul exterior al pielii. Problema cu acneea vine din interior, din organism. Iti recomand sa consulti si un medic endocrinolog, pe langa dermatolog. Eu am 20 de ani si ma confrund cu acneea de la 17 ani pana atunci neavand nicio problema, cu igiena la fel stau perfect (dar cu toti stim ca nu asta e cauza acneei). In urma unui consult endocrinologic am descoperit ca am chisturi ovariene, fiind pentru mine cauza acneei. Medicul endocr. mi-a dat sa fac analize la care mi-au iesit niste valori mari dupa care am facut un RMN unde s au vazut chisturile ( la ecografie nu s-au vazut!). In rest multi dermatologi mi-au dat o gramada de creme nefolositoare si m-au pus sa fac diferite proceduri care imi agravau tenul (peeling, dermabraziune etc) doar ca sa faca ei bani! De altfel, toti medicii mi-au zis ca acneea se face de la probleme hormonale. In concluzie iti recomand sa mergi neaparat la un medic endocrinolog bun pe langa dermatolog. Sper sa te vindeci, stiu ce inseamna aceasta problema! : ( Pupici : *

| FataInebunitaDupaCiocolataAlba explică (pentru CravataAlbastra):

Multumesc de raspuns. La asta ma gandeam si eu, sa apelez si la un medic endocrinolog pe langa cel dermatolog. Sper sa gasesc o rezolvare.

| CravataAlbastra a răspuns (pentru FataInebunitaDupaCiocolataAlba):

Cu siguranță vei gasi! Orice efect are si o cauza.

| DenissaTDeny a răspuns:

Crema cu extract 100% de galbenele este foarte buna. Poti sa te speli pe fata cu ceai de galbenele apoi sa aplici crema.