| catalina2011 a întrebat:

De 1 an mi-au aparut niste chestii albe pe firele de par.Am fost la dermatolog si mi s-a spus ca seamana cu lindii, mi-a dat un sampon antiparazitar m-am spalat in jur de 2 luni doar cu el si tot nu imi dispar.Nu stiu ce sa mai fac pentru ca sunt foarte inestetice, in plus imi fac baie la fiecare 2-3 zile deoarece se ingrasa foarte repede. Pot fi si pe baza de stres? Aveti anumite solutii? Astept pareri.Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Pai daca sunt oua de paduchi, nu trebuie decat sa ti le scoata mama ta, altfel nu scapi de ele, si daca mai sunt si vii, vezi sa nu se inmulteasca, date cu gaz, si piaptanate cu un piaptan des, de care au tiganii.mama ta stie de care.

| catalina2011 explică (pentru caramela):

Da,dar nu cred ca sunt.Pentru ca eu m-am spalat atat timp si cu saponul acela si cu otet. Si nu au disparut deloc.Chiar nu stiu ce sa mai fac.Ma intreb daca sunt si pe stres?

| catalina2011 explică (pentru caramela):

Multumesc tare mult pentru.raspuns.Sper ca raspunsul tau sa-mi fie de folos! Multumesc!

| caramela a răspuns (pentru catalina2011):

Nu are legatura stresul cu ceia ce ai tu, se poate sa fi facut de la ceva, ori ai luat de la cineva, numai daca te ajuta mama, sora, sa ti le scoata vei scapa de ele.papa si ai grija, mai ales daca ai parul lung.

| Marilena_7549 a răspuns:

Nu te mai spala atat de mult pe cap ca este periculos! Eu am avut o prietena care a avut si ea doar ca ouale erau moarte deoarece ea mergea la bazinul de inot si erau multe substante in apa (clor, etc.)si avea foarte multe oua dar dupa o zi nu a mai avut nimic. ________________Solutie:_______________________________ Pune pe cineva din familie sa iti ia ouale!