| criss00 a întrebat:

Am o problema cu vergeturile. Mi-au aparut pe coapse si pe solduri, dar direct albe. Vreau din ianuarie sa ma apuc de sala si dieta, oare ma va ajuta sa scap cat de cat de ele daca slabesc, daca nu spuneti-mi va rog cat de multe solutii stiti ca sa le estompez cat de cat sa nu se mai vada asa tare fiindca sunt foarte inestetice, dau funda. Astept pareri si raspunsuri. Va rog ajutati-ma fiindca sunt disperata. P.S am 17 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Lola05 a răspuns:

Pe lângă dietă și sport, care sunt benefice pentru întregul tău organism, încearcă untul de cacao. Cumpără de la un magazin cu produse naturiste un recipient cu unt de cacao (unt pur, nu porcării de creme care conțin și un anumit procent de unt printre sute de parabeni) și după fiecare baie/ duș masează pielea afectată cu el până intră în profunzime și abia apoi îmbracă-te.
Untul de cacao este cel mai bun produs pentru estomparea vergeturilor, și este folosit și de gravide, pentru că ele sunt cele mai predispuse la astfel de afecțiuni ale pielii.

7 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Odata ce le ai, nu se mai duc, am inteles ca s-ar putea sa se estompeze ce cu laser, dar nu am incercat, deci nu stiu cat de sigur este.
S-ar putea daca te apuci de sala, adica sa slabesti, ( vergeturile apar din cauza slabirii si ingrasastii, deoarece pielea nu este suficienta de elastica) sa iti apara altele, deci te sfatuiesc sa folosesti o crema preventiva ( eu folosesc de la gerovital plant, crema restructuranta antivergeturi- costa 17 lei de la farmacie, eu o folosesc dupa baie de aproape 4 ani, si nu mai mi-au aparut deloc vergeturi, dar cele vechi au ramas la fel) care le gasesti la farmacii sau la plafar.

| Nonameagain a răspuns:

Au aparut fiindca te-ai ingrasat. Daca slabesti si faci sport, vor dispare.
Cine iti vede acum iarna coapsele si soldurile? Pina la vara scapi daca faci sport.

| LaLaura a răspuns (pentru Nonameagain):

Vergeturile nu dispar chit ca faci sport, ele raman din pacate oricat de mult slabesti pentru ca pielea nu se mai poate vindeca.

| Lia340 a răspuns:

Vergeturile sunt cauzate de rupturile tesutului intr-un substrat al pielii mai adanc decat epiderma.
Ele apar si la pesoanele slabe ingrasarea si tesutul adipos nefiind principala lor cauza. Cauza este constituita de modificarile hormonale.Modificarile de acest gen apar in special in adolescenta.
Sportul si faptul ca tu vei slabi, nu schimba situatia! Daca nu dispar de la sine in decurs de 2-3 luni atunci sunt permanente si nu le poti indeparta decat cu o interventie cu laser(pe care nu o poti face decat dupa varsta de 18 ani).
Majoritatea fetelor raman doar cu urme fine dupa ce au avut vergeturi intr-o zona sau alta a corpului!

| criss00 explică:

Deci daca slabesc s-ar putea sa mai apara?

| Lia340 a răspuns (pentru criss00):

Da s-ar putea sa mai apara, nu are legatura cu slabitul! Are legatura cu modificarea texturii pielii care le vizeaza pe toate fetele de varsta ta! La unele, efectele modificarilor hormonale sunt inopservabile si nu apar acneea, zgomotele articulare, schimbarile vocii, VERGETURILE, etc...dar la altele dezavantaje sunt vizibile. Nu este un fenomen controlabil.

| Lia340 a răspuns (pentru criss00):

Cum am mai zis...si aceste probleme dermatologice au anumite grade de dificultate.S-ar putea sa iti dispara in primavara si sa nu ramana nici semne. E variabil de la persoana la persoana.