| CarolineD56 a întrebat:

Bună ziua. De aproximativ 1 luna și jumătate iau anxiar jumătate de pastila seara pentru a putea dormi. M-am decis ca vreau sa renunț la ea deoarece nu vreau sa trăiesc toată viata fiind dependenta de o substanță. Aseară am vrut sa înlocuiesc anxiar cu ceva pastila naturista însă am avut o stare de agitație, pe forumuri vorbindu-se ca poți sa intri în sevraj și în unele cazuri pentru a trata dependenta este nevoie de spitalizare. Pana la urma am luat și aseară pentru ca devenisem foarte agitata. Sunt foarte demoralizata, într-adevăr ma ajuta sa am un somn ok dar nu vreau sa ajung la sevraj și spitalizare doar pentru ca am vrut sa ma fac bine și sa am o viata normala. Va rog sa-mi dați un sfat despre cum as putea sa scap de aceasta problema. Mulțumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Feri5 a răspuns:

Ar fi bine sa renunti complet la pastile pentru somn. Si, ca sa poti dormi bine, este nevoie de efort fizic. Fa exercitii, citeste, etc., pana simti ca nu mai poti si te cuprinde somnul imediat. Renunta, de asemenea, la cafeina, cola, cafea, etc.