| Anita30 a întrebat:

Bună ziua. De ceva timp mă confrunt cu o mica anxietate si agorafobie. Precizez ca am 20 de ani si am fost studenta pentru 2 ani, iar din cauza acestei "boli" am ales sa pun o pauza la facultate.
Ies afară, cu teama, ce-i drept, dar totusi nu m-am închis in casa pentru ca stiu ca trebuie învinsă teama. Dar atunci cand intru in casa, chiar dacă mi-a fost ok afara, revine gândul că "posibil maine nu va mai fi bine"...
Intrebarea mea este urmatoarea, exista persoane care s-au vindecat in totalitate de această "boala"?
Iar dacă da, cum?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Se face tratament psihoterapeutic si medicamentos, Nu se învinge boala stand in casa si lipsind de la facultate.

| Anita30 explică (pentru Donsavas):

Am fost 5 sedinte la psiholog, iar dansa mi-a prescris ceva medicamente pe baza de plante, 5htp secom. Le-am început de ieri.

| Donsavas a răspuns:

Mergi si la un psihiatru. Iti trebuie tratament farmacologic, nu placebo.

| iamprettybored a răspuns:

Du-te fato la psiholog, dacă nu vrei să ajungi ca femeile alea de vârstă mijlocie, închise în casă și care nu mai au curaj să facă nici un pas mai departe de prag! Că există persoane din astea.
Evident că te poți vindeca, că nu e boală incurabilă, e doar o frică nefondată, e greu până treci de bariera asta psihologică și realizezi că propriul tău creier te trădează, te păcălește, îți deformează realitatea și te face să crezi că ești în pericol chiar dacă nu este așa. Nu trebuie să îți lași halucinațiile astea să ia control asupra ta. Caută un psiholog sau chiar un psihiatru bun, după câteva ședințe sigur o să ți se îmbunătățească situația. Tu trebuie însă să lupți, sper ca nu vrei sa iti petreci cei mai frumoși ani din viață închisă în casă, sabotată din niște temeri care nu își au rostul de fapt.

| Anita30 explică (pentru iamprettybored):

Multumesc pentru sfaturi, am fost la psiholog 5 ședințe, ba chiar mi-a recomandat ceva pastile cu serotonina... Ies afara destul de des, stau mult...Dar cu o mica teama. Parca simt ca, corpul meu nu ma ajuta atat de mult incat sa-mi înfrunt temerea

| iamprettybored a răspuns (pentru Anita30):

Înseamnă că ești pe drumul cel bun. Multă baftă și nu te lăsa, fiindcă ești mai puternică decât crezi!