| VictorTheGoat a întrebat:

De doua zile mi-au aparut niste bube rosii pe la incheieturi. ma dor la atingere si sunt fierbinti. Am mai facut asa anul trecut, iar cand m-am dus la medic a zis ca am reumatism. Diagnosticul nu a fost corect fiindca mi-au trecut dupa 2 zile. Acum iau clorocalcin fiindca asta mi-a recomandat medicul anul trecut. Va sa nu imi ziceti sa ma duc la medic, am sa ma duc dar vreau sa vad daca ati mai avut si voi asta

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

E cam aiurea diagnosticul nu imi amitesc sa fi invatat ca clorocalcinul este pentru reumatism, el este pentru alergii.
Sigur ai un anumit tip de alergie, dar nu este o forma obisnuita de urticarie, trebuie sa mergi la un alergolog si/sau dermatolog...nu imi dau seama ce ai avea, de obicei alergiile de la mancare, pastile etc nu dor ci te mananca sau se umfla atat de tare incat se poate muri de soc anafilactic.
totusi daca trec in doar 2 zile de ce te pacientezi?
Sfatul meu mergi la un medic bun!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Poate fi vorba de o alergie/dermatită!
Oricum, NU există nici o legătură între acele bubiţe şi reumatism :))

TREBUIE să mergi la un control la medicul specialist dermatolog ( sau chiar la un medic ALERGOLOG pentru nişte teste alergologice ) pentru confirmarea diagnosticului şi tratamentul adecvat!
Evident, ÎNTÂI mergi la medicul de familie pentru Trimitere la Dermatologie.

Clorocalcin-ul poate fi indicat dacă ai o alergie/urticarie - vezi detalii în Prospectul de la linkul :
http://www.anm.ro/.......06.05.pdf

Toate cele bune.