| anonim_4396 a întrebat:

de patru zile am o amigdala inflamata si ma doare rau de tot, dar nu am facut febra. Mi se intampla in fiecare an, si fara sa iau antibiotic nu imi trece. Asa ca am inceput sa iau, dar am observat ca nu ma simt prea bine, aseara dupa ce am luat ma durea stomacul sau ficatul (nu sunt sigura) si aveam greata. Eu nu am avut niciodata probleme din cauza la Augmentin, il iau de cand sunt mica si nu sunt alergica la vreun ingredient sau ceva.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Dar tu, la recomandarea cui iei Augmentin? ori il iei asa dupa ireche?
Un control ti-ai facut? fiica mea cand a facut amigdale, nu i-a cedat pana nu is-a recomandat injectabile.
Asa ca, nu ezita, nu mai lua medicamente aiurea si fara un protector ( ficat/stomac) si adreseaza-te medicului, cel putin celui de familie si apoi catre ORL-ist!
O zi bunahappy

| PamfleticaTotHellenne a răspuns:

Buna! Iti spun din propria experienta, ca am ajuns la "cutit".Am fost operata din cauza amigdalelor. Mergi mai bine la medic,pentru ca o infectie netratata la amigdale aduce complicatii.
Chiar daca il iei de mica, trebuie sa il recomande un doctor (in general). Si eu iau antibiotic dupa ureche atunci cand sunt racita puternic, dar nu Augmentin. Cand iei antibiotic, este indicat sa iei si niste pastile pentru flora intestinala, pentru ca antibioticele o distrug. Cel mai bine mergi la un medic de familie sau in cel mai bun caz la ORL (desi nu cred ca e cazul chiar acum).

| KodrutZ a răspuns:

Antibiotic dupa ureche? Bravos. Spune-le alor tai ca atunci cind o sa ai vreo infectie cu adevarat nasoala si o sa crapi in spital fiindca vei fi imuna la antibiotice sa nu dea vina pe doctori. In alta ordine de idei, ai catralioane de solutii alternative pentru amigdale inflamate. Ca sa o luam de la pastile "clasice" incolo, ar fi Septogal. Naturist si extrem de eficient, ai AntiGrip de la Dacia Plant (tinctura). De la bunica, ai nspe mii de ceaiuri, sirop de ceapa, ceai ce coji de ceapa, si multe altele. Tu ai parinti? Sint normali? Sau asa e la voi, se iau antibiotice pe piine?

| Fatamuntilor a răspuns:

Am acelasi probeme.
Am fost cu rezultatul analizelor la medicul de familie.Intamplator aveam dureri de gat.Doctorita s-a uitat in gatul meu(era infamat)
M-a trimis la ORL si iau antibiotic. Abia la aproape la vreo 5 zile la trament incep sa ma simt mai bine, si mai de luat.
Mergi la medicul de familie, apoi la ORL.Probabil iti va un antibiotic mai putetnic.
Nu uita cardul de sanatate.

| OoBunnyoO a răspuns:

Nu mai lua antibiotice aiurea. Este una dintre greselile cele mai stupide pe care le poti face cu sanatatea ta. Antibioticele se iau numai ca ultima instanta, in momentul in care ai febra de 40 de grade de doua saptamani si nu te mai poti misca din pat. Atunci se iau antibioticele.
In primul rand, antibioticele sunt bazate pe categorii. Unele sunt mai efective impotriva unor anumite tipuri de bacterii, altele sunt bune impotriva altor tipuri de bacterii. Fara o antibiograma si mai ales luate de capul tau, risti sa iei antibiotice degeaba, pentru ca le iei impotriva unui set gresit de bacterii.
In al doilea rand, iti slabesti sistemul imunitar. Corpul tau trebuie invatat sa se descurce singur cu fiecare infectie. Daca tu ii dai antibiotice intotdeauna sa faca treaba in locul sistemului imunitar, acesta efectiv incepe sa devina lenes. In afara faptului ca vei incepe sa racesti mult mai repede si mai usor, te vei trezi cu alergii si cu tot felul de alte infectii, pana la infectii vaginale, de la cele mai banale bacterii, bacterii pe care oamenii normali nici nu le simt, pentru ca au un sistem imunitar antrenat. Te poti gandi la sistemul imunitar ca la un muschi. In momentul in care nu te misti toata viata ta si cineva te impinge intr-un scaun cu rotile, muschii se atrofiaza, asa ca in momentul in care te vei ridica iti va fi greu de la cea mai mic pas. Un om normal, activ, care nu a fost impuns de la spate toata viata nu va simti deloc pasul.
In al treilea rand, antibioticele taxeaza organismul destul de mult pentru ca sunt destul de grele. Iti taxeaza stomacul, ficatul si rinichii, probabil din cauza asta te si dor.
Iar in al patrulea rand, luarea antibioticului dupa ureche de multe persoane asa ca tine, are un efect global. Cand penicilina a fost descoperita era suficienta pentru combaterea majoritatii infectiilor. Insa pentru ca toata lumea a luat-o dupa ureche, bacteriile si mai ales virusurile s-au dezvoltat si au devenit imune la penicilina, asa ca a fost nevoie de un antibiotic mai puternic, apoi lumea l-a luat si pe ala dupa ureche si a fost nevoie de un antibiotic si mai puternic si tot asa pana in prezent. Daca lumea nu ar fi luat antibiotic atat de mult dupa ureche, probabil si acum, penicilina ar fi fost de ajuns pentru tratarea infectiilor.
Amigdalele isi vor reveni si fara antibiotic, dar probabil va dura mai mult decat cu antibiotic, insa este perfect normal. Apeleaza la remedii naturale, ceaiuri fierbinti, miere, lamaie, pastile pentru gat, Tantum, Faringosept (probabil acum are alt nume) si lasa-ti sistemul imunitar sa isi faca treaba, ca pentru asta il ai.

| Anonimuserr a răspuns:

Pentru administrarea unui antibiotic trebuie să mergi la medicul de familie și în funcție de ce îți spune ori îți va prescrie medicul augumentin sau orice alt antibiotic ori îți va da trimitere către ORL.
Vezi și tu dacă faci febră și nu trece după 3 zile du-te la doctor. Dar nu lua antibiotic, ia antiinflamatoare ca Nurofen și antitermic Paracetamol sau Coldrex, Theraflu.
Corpul uman are capacitatea de a se autoapăra de un agent infecțios în cazul virozelor cel mai întâlnit este rhynovirus.
Deci, nu trebuia să iei antibiotic, ci să stai așa că nu mori chiar dacă faci febră 3 zile e normal, dacă febra rămâne după 3 zile trebuie să te prezinți la medic și el prin cunoștiințele dobândite în cei 6 ani de facultate și licenta legală de liberă practică cu studi avansate în medicina va vedea în cosecință și îți va prescrie antibotic și hepatoprotect ori în timpul tratamentuluo ori după (depinde de antibiotic și de compoziția sa).
Deci ai făcut o greșeală destul de mare să iei antibiotic după oreche
Pentru viroze se iau Strepsils+Coldrex+picături de nas pentru nas înfundat și sirop pentru dureri în gât. Depinde de la medic la medic ce îți va recomanda.