| radu32 a întrebat:

Bună ziua! In 6 martie am făcut prima doza de vaccin cu Astra Zeneca, urmează că joi în 6 mai sa fac rapelul. Însă nu vreau să îl mai fac, m-am programat prin medicul de familie, de fapt el mi-a făcut programarea, astăzi am primit vreo 6 sms-uri în care îmi spune sa nu uit de rapel. Sunt din Timișoara, am căutat un nr. de telefon de la centrul de vaccinnare să îi sun dar nu găsesc. Pot fi urmări dacă nu mă prezint, in sensul că pot primi amenda sau alte chestii contravenționale? Vă mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Werrich a răspuns:

Dap, persoana care a facut programarea trebuie sa intre in cont si sa urmeze instructiunile:

Anularea programării unui beneficiar se va realiza prin acționarea butonului Anulează programarea.
Sistemul afisează mesaj de avertizare cu privire la impactul pe care l-ar putea avea acțiunea-> Ești sigur că vrei să anulezi programarea pentru Beneficiarul X de la Spitalul Y din
intervalul Zi-Luna-An Ora: Minute - Zi-Luna-An Ora: Minute?
Atenție! Se vor anula inclusiv toate programările pentru rapeluri!
În final, utilizatorul decide pentru una din opțiuni: Confirm sau Renunță.

Pagina 40: https://vaccinare-covid.gov.ro/......re-1.8.pdf

12 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Normal ca nu primesti amenda... de unde ai scos asta?

| radu32 explică (pentru suntserios):

Mă gândeam și eu la urmările anulării acestui rapel, atâta tot.

| johnnny123 a răspuns:

De curiozitate, de ce nu vrei sa faci rapelul si sa termini treaba, daca oricum ai facut prima doza si nu ai patit nimic?

Statistic vorbind, sansele ca vaccinul Astra Zeneca sa-ti cauzeze un cheag de sange sunt cam aceleasi cu sansele de a face un cheag de sange in timpul unui zbor cu avionul. Adica in jur de 1 la 250.000, sau 0. 0004%.

Si totusi, nu am auzit pe nimeni vreodata sa renunte la a mai zbura cu avionul de teama unui cheag de sange.

| Werrich a răspuns:

Buna ziua, din ce stiu programarea poate fi anulata din platforma ROVACCINARE.

| radu32 explică (pentru Werrich):

Stiți cumva cum se procedează? Vă mulțumesc!

| radu32 explică (pentru Werrich):

Am să intru sa văd, eu rapelul trebuie să-l fac, vă mulțumesc mult pentru informații! Multă sănătate!

| Werrich a răspuns (pentru radu32):

Cu placere! Si rapelul poate fi anulat si apoi reprogramat dar nu stiu sa va oblige intr-un anumit termen.

| Werrich a răspuns (pentru radu32):

Multa sanatate si dvs! Multumesc mult pentru funda.

| radu32 explică (pentru Werrich):

Cu drag! Doar o întrebare am, dacă mă programat medic de familie nu tot el trebuie să anuleze rapelul? Mulțumesc!

| Werrich a răspuns (pentru radu32):

Dap, doar cel care a facut programarea are dreptul de a anula programarea pentru rapel, in acest caz medicul de familie.

| radu32 explică (pentru Werrich):

Încă odată mulțumesc mult pentru informații!

| Werrich a răspuns (pentru radu32):

Dap, persoana care a facut programarea trebuie sa intre in cont si sa urmeze instructiunile:

Anularea programării unui beneficiar se va realiza prin acționarea butonului Anulează programarea.
Sistemul afisează mesaj de avertizare cu privire la impactul pe care l-ar putea avea acțiunea-> Ești sigur că vrei să anulezi programarea pentru Beneficiarul X de la Spitalul Y din
intervalul Zi-Luna-An Ora: Minute - Zi-Luna-An Ora: Minute?
Atenție! Se vor anula inclusiv toate programările pentru rapeluri!
În final, utilizatorul decide pentru una din opțiuni: Confirm sau Renunță.

Pagina 40: https://vaccinare-covid.gov.ro/......re-1.8.pdf

| Dintrebare a răspuns:

Nu se intampla nimic daca nu te prezinti la rapel (in sensul ca nu vrei primi amenzi).