| VladMC a întrebat:

Bună ziua la toți.
Am vederea cam proastă și vreau să comand online o carte pentru îmbunătățirea vederii.Este „Renunță la ochelari" de Flavius Țurcanu, dar am mai găsit și „Vedere fără ochelari" de Daniel Dinu.Îmi puteți spune care e mai sigură și merită de cumpărat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Zaygon a răspuns:

Daca ai miopie stai cuminte in banca ta pana la 20-22 ani cand stagneaza si faci operatie. Si daca crezi ca te ajuta poti lua suplimente cu vitamina A. Si eu am miopie si am 18 si mai astept sa se stabilizeze fundul de ochi si dupa sa fac operatia.

| VladMC explică (pentru Zaygon):

Iar exercițiile chiar nu vor ajuta cu nimic? Nu e altă soluție decît operația?(

| Zaygon a răspuns (pentru VladMC):

Hai sa zici ca poate incepi sa vezi mai bine seara(vesnica problema a miopilor) dar ca sa se modifice dioptria ai nevoie de un factor extern puternic(radiatii sau chestii de genu) sau de operatie. Obisnuieste-te cu ochelari ca si eu m-am obisnuit cu ei. Si crede-ma ca ajuta la calculator si la sursele de lumina care se imprastie.

| DumnezeuTatal a răspuns:

Nici o idiotenie de carte nu o sa iti rezolve probleme cu ochii, doar o operatie laser sau ochelarii.

| JohnyMoga a răspuns:

Dapoi cine a zis ca daca citesti iti revine vedere OMG! AI PROBLEME CU RETINA o pata cv dsi e nevoie de ochelari toata viata pana ai bani de mers la laser sa te tratezi laughing

| VladMC explică (pentru JohnyMoga):

În aceste două cărți despre care am scris mai sus sînt exerciții de îmbunătățire a vederii și toți spun că ajută.Eu fac de cîteva zile niște exerciții și se văd mici îmbunătățiri, deci cred că în carte este ceva și mai folositor.