| Simona369 a întrebat:

Exista cazuri in care strabismul (sau ochiul lenes) nu mai poate fi tratat? M-am nascut cu strabism, am 16 ani si pana acum am fcaut 2 operatii insa nu am purtat acel "plasture" pe ochiul bun si nici nu am purtat ochelari. Eu am avut probleme la amibi ochi insa dupa prima operatie a mai fost vizibila problema doar la un ochi. Insa problema se muta de pe un ochi pe altul (depinde cu care privesc). Am cautat informatii pe internet si am ajuns la concluzia ca este posibil ca strabismul meu sa nu se poata rezolva niciodata. Exista acest risc?

1 răspuns:
| Cristina8145 a răspuns:

Tratamentul trebuie instituit cât mai devreme pentru ca eficacitatea lui sa fie mai buna. Incearca toate metodele pentru ca nu poti sti sigur daca se va rezolva sau nu. Cu cit este mai tinar copilul, la inceputul tratamentului pentru strabism, cu atit mai mari sint sansele ca aceasta afectiune sa fie corectata. Tratamentul strabismului poate include purtarea ochelarilor, folosirea ocluzorului, tratamentul medicamentos, exercitiile globilor oculari (tratamentul ortoptic) sau tratamentul chirurgical.