| Alex04David a întrebat:

Buna ziua, ma numesc Alex, am 19 ani si sunt student.
Ma confrunt cu o problema de ceva luni, mai exact de 3 luni.
Cand tin mana stanga ridicata sau aplecata si imi intind putin palma peste cap, simt o presiune imensa in degetele de la mana, asta nu am la mana stanga.
Iar cand misc ambele maini in acelasi timp parca mana stanga mi se misca mai greu, putin mai greu, parca asa simt eu sau cand ridic mana in sus si o tin destul de mult si fac miscari cu degetele parca simt o durere imensa, o presiune in ele.
Nu am avut pana acum probleme cu inima, fac miscare, merg 10 km pe zi, nu obosesc, recunosc ca duc un stil de viata nesanatos, am mancat timp de 3 ani fast food zilnic, m-am lasat de fumat acum 2 luni.
Acuma vine intrebarea mea, credeti ca pot face infarct, credeti ca pot avea ceva la inima, credeti ca voi muri, va rog sa imi raspundeti serios, sunt disperat!
Credeti ca poate sa fie vorba de o arteroscleroza?crying(((((
Va multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mi25 a răspuns:

La medic. Cere medicului de familie sa mergi la un neurolog., care te poate trimite la un neurochirurg. Poate fi din cauza unui nerv care s-a deplasat la cot, la umar. Poate fi problema si de la incheieturile umarului sau cotului. Doar medicul poate stabili. Ti-o spun din proprie experienta: am avut si una si alta.

| Alex04David explică (pentru mi25):

Multumesc frumos, dar ai avut si asa spusa presiune in degete cand lasa-i mana jos si iti dadeai mana peste cap, sa zic mai mult o durere.
Aveai chiar si senzatia ca mana iti este intepenita cand vrei sa o indrepti?

| mi25 a răspuns (pentru Alex04David):

Nu, numai putere nu aveam, mana era amortita. O alta manifestare, cu alta ocazie, a fost ca nu mai puteam intibde degetul mijlociu si inelar.
In orice caz, trebuie consult de specialitate.

| Alex04David explică (pentru mi25):

Aha ok, dar tu spui ca nu ar fi vorba de o problema cardiaca ci de una neurologica?

| mi25 a răspuns (pentru Alex04David):

Nu am de unde sa stiu, acest lucru poate sa-l stabileasca un medic specialist. Dar chiar si acesta doar dupa ce face diferite consultatii, analize etc.

6 răspunsuri:
| Nirvanaaa a răspuns:

Cere un bilet către neurologie. Medicul îți va face un examen neurologic și va constata dacă sunt probleme. Ulterior acesta îți va sugera și alte proceduri medicale dacă crede de cuviință.

| Alex04David explică (pentru Nirvanaaa):

Multumesc frumos!