Întrebare recomandată | mnt999 a întrebat:

Bună ziua, mă numesc Mihai N T și am 37 de ani, de 8/9 luni am dureri de coloană și zona pieptului sus partea stângă cu coaste care coboară în umărul stâng, cot și degete cu amețeli zilnice și foarte puternice la mișcarea capului. Am făcut un set de analize ca: EKG, Raze x, sânge și ecografie la inimă, totul a ieșit normal doar colesterolul a fost 280 și trigliceridele 313 iar tensiunea arterială 14/10, 14/9, 13/9, 13/8. Mi-au dat tratament Tritace2, 5 mg și Sortis pe care le iau de 3 luni dar amețelile și durerea de coloană sunt mai mari. Am fost la doctor din nou și mi-au făcut EKG care e normal și mi-au luat sânge la care voi primi un răspuns peste câteva zile, mi-au luat tensiunea care a fost la fel mare 15/10 și mi-au mărit doza de Tritace de la 2, 5mg la 5mg. Eu am un aparat de măsurat tensiunea electronic OMRON și îmi iau tensiunea zilnic care e oscilatoarele, prima măsurătoare e de 14/10 a doua de 14/9 a treia 13/9 și restul de 13/8 vă rog foarte mult să-mi spuneți ce analize trebuie să fac și ce aș putea avea. Vă mulțumesc din suflet dacă mi-ați da un răspuns!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Din câte ați scris nu ați fost decât la un cardiolog. Tratamentul vă dă amețeală pentru că nu este tratamentul corect pentru problema dumneavoastră!
Trebuie să căutați un cabinet medical de boli neurologice. E posibil, să aveți spondiloză cervicală, adică o tastare de vertebre, o mișcare a vertebrelor din partea superioară, partea care alcătuiește gâtul.
Și, neurologul va trebui să vă recomande un RMN.
Sănătate!

| oz_1736 a răspuns:

Du-te la neurologie, poate fi spondiloza, sau la la endocrinologie. Glanda endocrina poate da aceleasi simptome

| mnt999 explică:

Vă mulțumesc pentru răspunsuri am primit rezultatele analizelor de sânge și totul normal, colesterol 6, 9 și trigliceride 3, 5 mi-au spus că sunt cam mari dar nu exagerat, acum am făcut o programare pentru RMN și aștept să vedem ce poate fi o zi bună la toți!