| anonim_4396 a întrebat:

Mi-a intrat un spin de corcodus in degetul mic de la mana, l-am scos, nu mi s-a umflat foarte tare, si nici nu s-a invenetit si nici rosu, dar umflat putin fata de cealalta mana m-a durut foarte tare nu puteam atinge nimic ca parca ma curentam, intr-o saptamana mi-a trecut durerea, dar 3 saptamani si nu mi s-a desumflat aproape deloc. a mai patit cineva asa? cat dureaza pana sa se dezumfle de la un spin de corcodus

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Inseamna ca, asa cum am spus mai sus, inca ai aschia acolo si inca este infectata.

In momentul in care scoti spinul, cauza infectiei, adica a umflaturii, dispare, deci degetul va incepe sa se dezumfle.

Daca nu mai aveai nimic acolo, ti-ar fi trecut intr-o saptamana, doua, fara existe nicio urma de infectie.

Răspuns Apreciat de Editori
| OoBunnyoO a răspuns:

Daca te durea foarte tare cand atingeai lucruri cu mana, inseamna ca nu ai scos cum trebuie spinul. In momentul in care scoti spinul, durerea ar trebui sa fie aproape complet redusa.
Daca rana este inca vizibila, incearca sa tii mana in apa o jumatate de ora si daca poti sa o deschizi. Apasa pe pielea din jur incet pana cand nu mai simti durere.
Daca rana este complet vindecata, atunci nu mai ai ce face, decat sa stai sa astepti. Fie degetul se va dezumfla de tot, fie se va infecta si se va umfla mai mult.

| Rinder_Vlad_1981 a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Ma durea foarte tare in primele zile, dupa 2 zile dupa ce mi-am dat seama ca m-am intepat de la spin, am desfacut acolo si am scos puroi. dar durerea mai este... de la tare la inceput pana mai putin azi (are 3 saptamani umflatura). de umflat nu cred ca se mai umfla ca s-a cam dezamorsat mana daca pot zice asa.dar tot este umflat si doare doar putin.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru Rinder_Vlad_1981):

Daca s-a infectat inseamna ca spinul nu a a fost scos cum trebuie. Daca nu l-ai scos atunci cand a iesit puroiul atunci exista sanse sa se infecteze din nou. Dupa ce ai scos o parte din puroi este normal sa te doara mai putin, pentru ca este mai putina presiune pe zona respectiva. Insa, asta nu inseamna ca ai eliminat cauza problemei. Asteapta cateva zile si vezi ce se intampla. Daca se inflameaza mai rau, atunci, dupa cum am spus, stai cu mana in apa o jumatate de ora si desfa din nou rana pentru ca inseamna ca spinul este tot acolo. Ai grija sa incerci sa il scoti. Dupa ce l-ai scos, dezinfecteaza zona si pune un bandaj.

| Rinder_Vlad_1981 a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Cam cat dureaza pana cand se dezumfla aproximativ daca stii?

| OoBunnyoO a răspuns (pentru Rinder_Vlad_1981):

O saptamana, maxim doua. Insa, depinde de la persoana la persoana.

| Rinder_Vlad_1981 a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Eu am 3 saptamani si nu s-a dezumflat deloc dar in schimb nu ma mai doare.

| OoBunnyoO a răspuns:

Inseamna ca, asa cum am spus mai sus, inca ai aschia acolo si inca este infectata.

In momentul in care scoti spinul, cauza infectiei, adica a umflaturii, dispare, deci degetul va incepe sa se dezumfle.

Daca nu mai aveai nimic acolo, ti-ar fi trecut intr-o saptamana, doua, fara existe nicio urma de infectie.

1 răspuns:
| Betty12345678 a răspuns:

Poate a intrat prea adanc.Nu ar trebui sa doara asa tare.