| anonim_4396 a întrebat:

Bună ziua!
Mi s-a întâmplat azi să mă ia o senzație foarte puternică de căldură în zona capului, atât de puternică încât simțeam că mă ustură fața și urechile, ca și cum stătea capul să explodeze. Ce ar putea fi? E ceva grav? Încă mi-a rămas puțin senzația de fierbânțeală la nivelul feței și al urechilor, dar este suportabil.

Am 23 de ani și în ultimul timp sunt extrem de stresată din cauza unor probleme de sănătate, și abia am dormit, mai ales noaptea trecută (am transpirații și tremurat aproape continuu, fără febră, așa că nu am putut dormi mai deloc). Și menstruația mi-a întârziat puțin, iar mâinile și picioarele îmi amorțesc destul de des și repede în ultimul timp și pielea mi-e aproape permanent rece.

Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Aa, da. Se resimte senzația asta de căldură și la nivelul mâinilor, acum am observat, și parcă m-ar mânca pielea din cauza ei, și îmi ard puțin și ochii. Mi-am luat tensiunea și este 12/8, iar pulsul 85-90.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tot uit să menționez chestii și nu știu cum să editez postarea originală...
M-am uitat în oglindă, să văd dacă acea senzație de căldură apare și la suprafața pielii, și obrajii și fruntea îmi sunt roșii, urechile la fel, iar mâinile nu prea.

| NunuNini a răspuns:

Nu e deloc bine si nu e de stat pe TPU. Mergi chiar azi la medic. Poti merge si la urgente.

| anonim_4396 explică (pentru NunuNini):

De ce nu este bine? Ce ar putea fi? Momentan, m-am calmat și mi-ai trecut mult acele stări. Mai simt vag usturime pe brațe, cam atât. Am fost la medicul de familie azi, i-am spus simptomele astea, dar el a zis că pare neurovegetativ și că e din cauza stresului și panicii. Cert este că sunt foarte stresată și am des atacuri de panică. Mâine am programare la medicul internist. Dacă se repetă, ar trebui să sun la 112?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mi-au*

| KR0N5TADT a răspuns:

Site-ul ăsta nu este cabinet medical. Dacă nu știai asta, ai o mare problemă la cap.

| anonim_4396 explică (pentru KR0N5TADT):

Mersi frumos, ce să zic. Cer o părere orientativă, pentru cei ce știu sau cărora li s-a mai întâmplat, de mers la medic merg oricum happy

| Globefire a răspuns:

Esti vaccinata? Incearca sa iti faci analize pentru miocardita si/sau pericardita.

| anonim_4396 explică (pentru Globefire):

Nu, nu sunt vaccinată. Ar trebui să îmi fac în continuare aceste analize?