| Popescu_Raluca_1992 a întrebat:

Ce se poate intampla daca o persoana cu o posibila hernie continua sa ridice greutati?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cauza varicocelului, tocmai ridicarea de greutati este. Se acumuleaza niste vase micute de sange deasupra scrotului si provoaca durere. poti afla mai multe pe Google.

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Normal ca se va atgrava, nu inteleg de ce ai face asa ceva

| OnuOnulică a răspuns:

Atâta timp cât nu ridică o greutate mare nu are ce să pățească. Cel mai probabil dacă se forțează o să trebuiască să facă operație.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De care hernie? Daca este hernie de disc risca sa cada jos de dureri si apoi operatii peste operatii riscand sa nu mai poata merge toata viata. Daca este o altfel de hernie, risca sa ii iasa intestinele prin burta, daca e barbat ii ies intestinele in scrot. Din nou aceeas probema, operatii este operatii.Stiu pe cineva caruia i s-a pus plasa in tot abdomenul de la o hernie dinasta.

| Popescu_Raluca_1992 explică (pentru anonim_4396):

Hernia pare inghinala... este in uk, baiatul inca nu are medic de familie si nu i se pot face analize amanuntite. a fost la un medic care doar s-a uitat si a atins si i-a spus ca nu ar parea sa fie hernie, desi are cam toate simptomele...acum mai trebuie sa astepte o saptamana ca sa isi poata face niste radiografii, timp in care trebuie sa mearga si la munca si sa ridice anumite greutati. mai astept niste pareri, sunt destul de ingrijorata

| anonim_4396 a răspuns (pentru Popescu_Raluca_1992):

Chestia e ca hernia poate fi confundata cu varicocelul. la fel, in partea dreapta jos se simte durere si in scrotul stang. Tratamentul varicocelului este DOAR operatia. Poti citi mai multe despre varicocel accesand Goole.Asta e parerea mea deoarece ai spus ca nu ar parea hernie inghinala. Raspunsul si diagnosticul il poate da medicul.Tu daca poti lua legatura cu el, il intrebi daca in scrot simte ca un sac de rame micute si daca da, e clar ca este varicocel, cu dureri undeva deasupra bazinului in stanga. La fel, nu e recomandat ridicarea de greutati.Asta e.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am gresit mai sus cand am spus ca varicocelul este in partea dreapta. In stanga am vrut sa spun.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cauza varicocelului, tocmai ridicarea de greutati este. Se acumuleaza niste vase micute de sange deasupra scrotului si provoaca durere. poti afla mai multe pe Google.

| hasiuc a răspuns:

Sa-i cada ouale, ori sa le duca cu roaba. Hemoragie, embolie, depinde. Mai bine ai merge sa-i puna doctorul plasa.