| Rimadan103120 a întrebat:

sunt nou aici, am o intrebare, de 3 zile sunt foarte racit, niciodata nu am fost asa racit, cand tusesc zici ca imi da cineva cu "sutul in plamani", am zis ca o sa-mi treaca, dar mai tare se agraveaza, nu scuip muci, zici ca scuip apa, cum ziceam de 3 zile am asta, urinez portocaliu/galben si consum lichide des, ce este de facut?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Lioana a răspuns:

Da, e nasol cand esti racit. Eu ti-as recomanda contra mucilor siropul Coughend. Se gaseste la farmaciile naturiste. Desfunda nasul foarte bine.
Cu tusea e mai delicata treaba. Pentru asta ai putea incerca cu sirop de brad. Ajuta dar trebuie insistat mai mult decat cu celalalt sirop. Oricum ar fi bine sa mergi la doctor desi el iti va recomanda medicamente nenaturiste si poate mai putin eficiente. Eu cel putin am vazut mai multa eficienta la medicamentele din farmaciile naturiste.

| MadRaven a răspuns:

Mergi la medic să te asculte la plămân. Nu trata de capul tău, informațiile de pe net nu se compară cu un consult fizic la medic.
Ai putea avea infecție la plămâni și s-ar putea să ai nevoie de antibiotic. Nu aștepta să treacă de la sine că e foarte probabil să se complice și mai tare dacă nu iei un tratament corect.