| WolfgangKreutzfeldt a întrebat:

Bună ziua TPU. Am auzit ca este bine sa bei apă înainte de masă cu nu știu cate minute. Ce se întâmplă in organism atunci când bei apa înainte de masa? Cu ce te ajută? Si încă ceva : Are importanță dacă este apa plata sau minerală?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca bei apa, ea va inlocui mancarea din stomac. Senzorii de saturatie se gasesc in partea superioara a stomacului.
Daca bei apa multa, se umple cu ea stomacul si la un moment dat iti poate da si senzatie de saturatie.
Daca bei apa inainte de mancare, vei manca mai putin pana ce "te saturi".
Gazele din apa minerala ajuta la amestecarea continutului stomacului, fiind mai usoara si mai rapida digestia, dar iti si umpla stomacul cu gaze, care se elimina doar prin racait.

| SERIALS a răspuns:

Apa plata e buna, apa minerala - nu!

| anoniiim1807 a răspuns:

Nu stiu exact dar e foarte bine sa bei un pahar cu apa in fiecare dimineața după ce te trezești.
Cat despre apa minerala..nu e chiar cea mai buna alegere.

| andrei6898 a răspuns:

In principiu apa minerala nu e nesănătoasă dar nici benefică nu este deoarece prin ea aduci stomacului un aport de CO2 de care nu are nevoie. Cat despre băutul apei inainte de masa...un mit. Este acceptat de multi deoarece este atât de des evidențiat încât este luat drept adevăr. Nimic dovedit științific.