| Gabiițțaa a întrebat:

Bună ziua TPU! De 2 zile când mă trezesc, mă doare gatul, pe partea stângă, când îl mișc, iar când trag aer mai adanc în piept, la fel am o durere brusca acolo de câteva secunde. De la ce poate fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Cel mai probabil e că nu dormi cum trebuie. Perna nu trebuie să fie nici prea joasă și nici prea înaltă; nici prea moale și nici prea tare. Dacă ne trezim în timpul nopții trebuie să ne reașezăm pozitia de dormit dacă aceasta nu este una sănătoasă. Aerul în cameră nu trebuie să fie nici prea uscat și nici prea umed; nici prea rece și nici prea cald.
Durerea nu apare din senin, ci ea trebuie să aibă o cauză. Forțează-te să dormi sănătos. Mai bine pui doua pături pe tine și dormi cu geamul puțin deschis; aerul proaspăt face bine în timpul somnului.
Și nu uita ca exercițiile dimineața îți vor face mult mai bine.

| Gabiițțaa explică (pentru anonimg):

Mentionez ca durerea este într nu punct fix al gatului pe partea stângă, vine dintr- o data și e ca o durere fulgerătoare.

| anonimg a răspuns (pentru Gabiițțaa):

Încearcă și niste comprese cu apă caldă. Eu cred că este de la mușchii gâtului.
Te-ar ajuta și niște exerciții ușoare, dar nu bruște ale gâtului.
Și da, dacă problema persista mergi la medic.

| Gabiițțaa explică:

Mulumesc mult, mă gândeam sa nu fie ceva mai grav, citisem pe net, ca poate fi și de la venele gatului durerea. Dacă mai persista zilele astea, o sa văd un medic