| Jigokunokishi a întrebat:

Ultima oara m-am tuns in ianuarie(anul aceste ) de atunci mi-am lasat parul lung. Cam de o luna, doua a inceput sa-mi cada si cade destul de mult, mai ales cand il spal. Se poate sa fie doar ceva de sezon? Si anul trecut tot asa am patit cand a inceput scoala a inceput sa-mi cada parul, cam in perioada Craciunului -am tuns, dar si cand era scurt cadea, dar dupa un timp s-a oprit caderea. Poate fi ceva legat de anotimpuri, acum cade si apoi o sa se regenereze? Cred ca am formulat ca stupid ce am vrut sa zic, dar sper sa intelegeti.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Este normal ca primavara si toamna sa cada parul.
Poate esti stresata? faci ceva tratament? spala-te cu ceai de pelin/urzica/frunze de nuc...foloseste masca de par cu galbenus de ou si ulei de masline..chiar si ulei de m asline simplu
Eu folosesc si nu imi pare rau..mai ales ca am parul f lung.
O zi buna sa aihappy

| davidiu a răspuns:

Iti recomand sa te speli cu sapun de casa, apoi te clatesti si parul tau va fi mai lipicios asa. Apoi te speli cu sampon si nu o sa mai fie lipicios. Mie nu imi mai cade parul.

| andreeamt3 a răspuns:

*Stresul emoţional

Orice traumă de natură psihică survenită ca urmare a producerii unui accident rutier, intervenţie chirurgicală, afecţiune severă, teama de îmbătrânire, divorţul, moartea unei persoane apropiate, pierderea locului de muncă  sau chiar o banală răceală care se întinde pe o perioadă mare de timp poate duce la căderea temporară a podoabei capilare. Şi asta pentru că ciclul de viaţă a firului de păr este dereglat şi nu mai respectă ritmul normal de „creştere, odihnă, regenerare".
Vestea bună este că odată ce scapi de acea stare emoţională negativă, părul reintră în normal şi nu va mai cădea la fel de mult.

| Jigokunokishi explică (pentru andreeamt3):

Pai de odihna am parte doar in weekend, cand am... de interventie chirurgicala am avut parte acum 3 luni. Pot fi si astea cauze?

| andreeamt3 a răspuns (pentru Jigokunokishi):

Hei. Iti mai cade parul? happy

| TDiana14 a răspuns:

Poate e ceva legat de sezon, sau poate nu-ti ajung vitamine(nu te alimentezi corect)