| Gal_Flavia_1997 a întrebat:

Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu interpretarea unei analize, este vorba de anticorpi antinucleari: rezultatul este >32, este pozitiv sau negativ?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Medicul de familie i ti poate citii analizele.

| relian a răspuns:

Aia da, esti beton laughing ai ainticropi ce rezista la bombe nucleare laughing

| Floridori a răspuns:

Rezultatul este unul exprimat in U/mL, sau ce unitate de masura este folosita?
Intreb deoarece fiecare laborator poate folosi unitati de masura diferite si este important sa precizezi unitatea de masura si daca testul este unul calitativ sau cantitativ.

Daca unitatea de masura este U/mL, adica ">35 U/mL", atunci rezultatul este considerat unul "puternic/intens pozitiv".
Daca unitatea de masura este alta, ar fi util sa o specifici.

| Gal_Flavia_1997 explică (pentru Floridori):

La unitatea de masura scrie index

| Floridori a răspuns (pentru Gal_Flavia_1997):

Ok.Atunci inseamna ca este vorba de o analiza calitativa si da, rezultatul este unul pozitiv.Ar fi fost un rezultat negativ daca era sub 0.7. Un index de 34 categoric este un rezultat inzecit mai mare (orice rezultat >1 fiind deja considerat pozitiv).
Va trebui sa mergi din nou la medic. Posibil ca acesta sa iti solicite analize suplimentare pentru detectarea cauzei principale.
Numai bine!

| Gal_Flavia_1997 explică (pentru Floridori):

Mulțumesc!

| Floridori a răspuns (pentru Gal_Flavia_1997):

Cu drag! Multa sanatate!

| Yuoia a răspuns:

Pe orice buletin cu rezultate se gaseste o rubrica cu valorile normale. Compara.

Răspuns utilizator avertizat