| asterix13 a întrebat:

Cam 1 an am observat ca un testicul este mult mai mare ca celalalt. Care ar putea fi cauza? Am vazut pe internet ca ar putea fi hernie inghinala, deoarece in iarna anului 2010-2011 am luat destul de mult in greutate.[Luarea in greutate este un simptom a herniei inghinale.]. Eu va cer numai parerea, pentru ca maine si asa merg la control. Am 14 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| George8686 a răspuns:

Stai linistit ca nu ai nimic. Am trecut prin aceeasi chestie tot cam la varsta ta si sunt sanatos tun la 26 ani

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti in mare eroare.Hernia inghinala nu are legatura cu luarea in greutate, apare datorita efortului fizic prelungit.Se rupe praporul si ies intestinele prin acea ruptura.Eu sint operat de citeva zile de hernie inghinala.Si nu are legatura cu testiculele.Numai bine.

| asterix13 explică (pentru anonim_4396):

Eu nu am spus asta pentru ca mi-a venit mie asa. Am vazut aici : http://www.sfatulmedicului.ro/......hinala_970

| anonim_4396 a răspuns (pentru asterix13):

Eu ti-am spus ce se intimpla practic si ce inseamna hernie inghinala.Eu merg pe fapte nu pe scrieri.Numai bine.