| ion326 a întrebat:

Cam ce cantitate de zahăr(g) e recomandata zilnic pentru un adolescent?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Ai nevoie de cam 2200 Kcal/zi daca esti baiat, nu conteaza cat zahar mananci sau altele, conteaza doar sa te incadrezi in aceste kcal, daca vei depasi, te vei ingrasa.

Si atentie, daca mananci ceva cu zahar, te speli imediat bine pe dinti, ca sa nu faci carii.

| dinaprilie a răspuns:

Daca esti sanatos vreo 50-70 de grame pe zi

| Mosotti a răspuns (pentru dinaprilie):

Nu conteaza cat baga daca nu sare de 2200 Kcal/zi cu tot ce mananca in ziua aia.

| SmaraldAlbastru a răspuns:

Ce tip de zahăr?

| Mosotti a răspuns (pentru SmaraldAlbastru):

Nici nu conteaza, zaharu e zahar, ca e alb, ca e brun, e cam tot una, tot 410 Kcal pe 100 g are, si 100 g carbohidrati la 100 g.

| SmaraldAlbastru a răspuns (pentru Mosotti):

Zahăr există și în fructe sau miere. Fructoză. Și contează mult.

| Alverto a răspuns (pentru SmaraldAlbastru):

Asta e un mit. Doar citește ce scrie pe spatele zaharului brun și alb, același lucru, același număr de glucide la același gramaj. Poți încerca asta când mergi la magazin și compari glucidele, și vei vedea că îți vor da la fel. Că zahărul doar asta conține, glucide.

| Mosotti a răspuns (pentru SmaraldAlbastru):

El se refera la zaharul zahar, ala de il pui in ceai, nu la cel din fructe, iar mierea de fapt tot cam zahar e de fapt, are cam acelasi efect.