| anonim_4396 a întrebat:

Cand porti ochelari trebuie sa vezi neaparat perfect si de la distante mari?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
andreia67
| andreia67 a răspuns:

Da.

| Juviia a răspuns:

Da.

| suntsuper a răspuns:

Da, asta daca iti sunt buni.

| ĂlaRău a răspuns:

Da

| AnetteBurnier a răspuns:

Salut!
Ochelarii sunt purtați pentru aproape, departe sau alte defecțiuni cum ar fi strabismul.
Dioptriile sunt cu plus sau minus. Pot fi diferite între ele sau egale.
Dacă ai ochelari pentru apropiere, cu lentile monofocale de exemplu, acestea se vor baza mai exact pe vederea de aproape.
Nu sunt foarte sigură care, cum, dar nu o sa poti vedea niciodata perfect la o distanță opusă lentilelor.
Eu port ochelari, iar dacă încerc, aşa de exemplu să mă uit la un punct fix în depărtare, amețesc.
Nu trebuie oricum să te sperii, ochelarii îşi fac treaba, bazându-se pe ce este neîneregulă, şi îndreptând în primul rând aceasta.
happy

| AnetteBurnier a răspuns (pentru AnetteBurnier):

Oh, da, şi dacă tu crezi, într-adevăr că nu mai vezi bine, este pentru că ția scăzut dioptria(ceea ce este foarte bine) şi trebuie să te duci la control să îți schimbe lentila.

| AnetteBurnier a răspuns:

Oh, da, şi dacă, într-adevăr crezi că nu mai reuşeşti să focalizezi, este pentru că ți-a scăzut dioptria şi trebuie să te duci la control să ți le schimbe.

| anonim_4396 explică (pentru AnetteBurnier):

Am fost deja la control si mi-a spus ca nu s-a schimbat nimic

| AnetteBurnier a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacă medicul a spus că totul este în regulă, înseamnă că este.
Nu sunt specialsită, dar probabil că pur şi simplu aşa sunt făcute lentilele. Poate se axează mai mult pe aproape, pentru a-l îndrepta, sau poate aşa este normal să se vadă.
Nu ştiu cum vede un om ce are ochii în regulă, în concluzie nu pot face diferențe.
În plus, oamenii nu văd perfect la departare, oricat s-ar stradui ei. Eu zic sa nu iti mai faci griji.
Mai este, totuşi, un factor: lentilele zgâriate sau cu grăsime pe ele, care, cu siguranță împiedică porțiuni de privire.
Dacă vrei să îți stergi ochelarii, recomand să o face cu un servetel special facut pentru aceasta( pentru ca nu zgarie), sau daca nu ai, cu unul umed, neaparat.
Daca inca nu esti sigur/sigura, poti consulta un alt medic, mai bun. Dar eu zic ca nu ai nimic. Si eu mi-am pus aceste intrebari inainte.

| Nectarios a răspuns:

Ochelarii pot fi pentru aproape sau departe sau combinați...

| anonim_4396 explică (pentru Nectarios):

Stiam si eu asta, nu sunt prost

| Nectarios a răspuns:

Nu a zis nimeni că ești, dar întrebarea așa ai pus-o!