| anonim_4396 a întrebat:

Care este mai bun : medicul primar sau medicul specialist?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MedRex a răspuns:

Medicul specialist e medicul care a terminat rezidentiatul. Medicul primar e treapta de experienta imediat superioara. Toti medici primari sunt specialisti, adica profeseaza intr-o specialitate anume. Dupa 5 ani practicand in o anumite specialitate (pentru care ai facut rezidentiatul), poti da examenul de primariat, care arata ca esti teoretic mai competent decat un specialist. Bun variaza, exista specialitati unde specialisti sunt mai bine instruiti decat un medic care e deja primar.

1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Asta nu ai cum sa stii. Medicul primar are mai multa experienta si e mai batran (primariatul se da dupa ce lucrezi minim 5 ani ca specialist)