| SingleForOne a întrebat:

Care este măsură dioptriilor pentru ochelari de vedere?
Adică, oftalmologii spun -3, +2, -9, +1, etc.
Cum se numește măsura aceasta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| ClaudiuM1997 a răspuns:

Dioptrie se numeste masura. Practic cei ce au cu minus, nu vad bine la distanta si boala se numeste Miopie. Deci daca auzi pe unul ca are -3 atunci nu vede bine la distanta. Cu cat numarul e mai mare, cu atat vede mai rau. Adica cineva ce are -5 vede mai prost decat cineva ce are -3 la distanta. Numerele pozitive e pentru vazutul de aproape. De multe ori batranii au ochelari pentru citit ziare, etc fiindca nu vad bine si unt cu +. La fel ca la distanta, cu cat e mai mare numarul, cu atat vede mai prost. Adica cineva cu +5 vede mai prost decat cienva cu +1.
Eu am inceput sa nu vad bine la distanta si am inceput cu -1. In 15 ani de cand port ochelari, situatia doar s-o inrautatit si acum am -6.