| 9999991 a întrebat:

Care sunt primele simptome ale sarcinii? Si in cat timp pot aparea acestea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| princess87 a răspuns:

Eu cand am ramas insarcinata aveam urmatoarele simptome: sani durerosi si umflati, greturi dimineata si mancam mult

| VadTot a răspuns:

Pai nu ti mai vine ciclu. Dimineata Stari de voma.Nu mai suporti anumite mirosuri fumul de tigara..http://www.mamicamea.ro/despre-sarcina/semne-si-simptome-de-sarcina.html

| mimiwewem a răspuns:

Bună.
Simptomele sarcinii le poți observa la două săptămâni de la contactul sexual.
Și acum să îți zic simptomele:
- dispariția menstruației.
- poți avea greață,sau să îți fie rău dimineața.
- poți sângera, sau să ai scurgeri vaginale(roșiatice).
- îți cresc sânii mai mari, și sunt dureroși la atingere.
- ești obosită, și îți este somn.
- te doare capul.
- poți avea pofte.
- ești balonată.

Dar să știi că nu toate femeile au aceleași simptome.
Astea îs cele mai importante.
Cel mai bine e să îți faci un test de sarcină ca să te liniștești.
Ai grijă, și nu te stresa prea mult.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Semnele unei sarcini NU apar aşa de repede : ele apar ( DACĂ apar ) din a 2-a lună de sarcină, iar primul semn este întârzierea/LIPSA menstrei ( DACĂ nu apare "ciclu peste sarcină" ).

Vezi 15 semne de sarcină la linkul :
http://www.mamicamea.ro/despre-sarcina/semne-si-simptome-de-sarcina.html

Toate cele bune.

| Azre a răspuns:

Primele simptome apar după 1 lună de zile.
http://www.mamicamea.ro/despre-sarcina/semne-si-simptome-de-sarcina.html

| e1xtz a răspuns:

Deci prietena de la intrebarea de mai sus esti tu.aha, si esti minora, ai facut friki-friki, ti-a placut dar ti-e cam frica ca ai ramas graviduta.Pana aici toate bune, da ce o sa-i spui lu mami.TE invat eu..nu fii stupida, spune-i ca te-a nascut gravida

| Violente a răspuns:

Primele simptome pot apărea din a doua săptămana dupa concepție, sani dureroși/umflați/tari, urinări frecvente și grețurile matinale, cam astea ar fi principalele și bineînțeles, lipsa menstruației.

Testul de sarcină îl poți face la 2-3 săptămani de la contact, pentru a fi concludent trebuie să fie făcut la 3 saptamani, recomand BARZA!

P.s: văd că ești foarte speriată, îți apreciez răspunderea, totul va fi bine, crede-mă. happy

Răspuns utilizator avertizat
| RainbowCat a răspuns:

Vomiti,ti-e pofta de anumite mancaruri, sani umflati, tari, lipsa menstruatiei.....etc.