| DaNuT3191 a întrebat:

La infectarea cu hiv dupa cat timp apar primele simptome? Pot aparea dupa 3 zile?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Adam_Adela_1974 a răspuns:

Ca sa fi luat ceva de la baiatul respectiv trebuia sa ai rana sangeranda si el la fel,ma indoiesc ca tu ai dat mana cu cineva stiind ca iti curge sange, cu siguranta rana ta era uscata si slabe sperante sa aiba si el in acelasi timp o rana fix la mana cu care a dat noroc, cred ca nu ai de ce sa iti faci griji, ai mai bine grija cu fetele pe care le frecventezi, acolo e riscul mai mare

6 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Simptomele NU apar după 3 zile laughing

Nici măcar rezultatul analizelor NU se pozitivează decât după MINIM 3 luni, dar, preferabil ca analizele să fie efectuate după 6 luni de zile!

Toate cele bune.

| Adbbmsh a răspuns:

Nu apar dupa 3 zile, dar.
Din pacate, aceasta boala distruge sistemul imunitar al bolnavului, de aceea se si numeste Sindromul Imunodeficientei Dobandite. După 2-6 săptămâni de la infecție, pot apărea simptome asemănătoare cu gripa: temperatură, transpirație nocturnă, greață, limfangită. In urmatoarea etapa nu sunt semne clinice, aceasta etapa durand cativa ani. In etapa a 3- asi a4-a, apar infectiile oportuniste, ceea ce da de gandit bolnavului. Deja e prea tarziu pentru terapie antivirala intrucat boala e instalata.

| DaNuT3191 explică:

Deci in nicun caz nu pot aparea simptome dupa 3 zile sa inteleg!

| DaNuT3191 explică:

Treaba sta in felul urmator, aveam o taietura la un deget si am dat norocu cu un baiat care e ar fi bolnav, asa zic uni. Si acuma tusesc ma simt ametit si nu am pofta de mancare astazi se face o saptamana de la incident! Dupa cum ati specificat mai sus nu aveam cum sa ma simt rau dupa doar 3 zile.

| DaNuT3191 explică (pentru Adam_Adela_1974):

Nici nu mi-am dat seama ca am rana la mana, am dat nocor spontan asa a venit la mine si a intins mana si am dat noroc cu el, dupa mi-am dat seama, el nu avea nici o rana la mana dar m-am gandit ca microbi nu sunt neaparat in snage atata timp cat el ar fi bolnav?

| Adam_Adela_1974 a răspuns (pentru DaNuT3191):

Daca s-ar fi luat atat de usor microbul pe cei care ii depistau cu hiv i-ar fi izolat de restul lumii dar tocmai pentru ca acest virus se ia numai prin trasfer de sange nu este risc sa se ia printr-o strangere de mana,nu ai de ce sa iti faci griji,crede-ma,chiar daca avea sida,desi nu e confirmat, sunt doar niste vorbe care le-ai auzit, tu in mod sigur nu ai luat de la el nimic, uita incidentul, nu merita bagat in seama

| Adam_Adela_1974 a răspuns (pentru DaNuT3191):

Ca sa fi luat ceva de la baiatul respectiv trebuia sa ai rana sangeranda si el la fel,ma indoiesc ca tu ai dat mana cu cineva stiind ca iti curge sange, cu siguranta rana ta era uscata si slabe sperante sa aiba si el in acelasi timp o rana fix la mana cu care a dat noroc, cred ca nu ai de ce sa iti faci griji, ai mai bine grija cu fetele pe care le frecventezi, acolo e riscul mai mare