| ioana14diana a întrebat:

Cât ar însemna o supradoză de paracetamol? În jur de câte pastile?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Multe TÂMPENII vă mai trec prin cap sad

PSIHOLOG/psihiatru "scrie" pe fruntea ta!

| Wehrmacht a răspuns (pentru bursuc001):

Deci esti diliu daca nu vrei sa iei supradoza de paracetamol? Exista cazuri in care iei o pastila si degeaba, poate mai vrea omu' sa ia alta asa ca intreaba, ce naiba sa faca?

| bursuc001 a răspuns (pentru Wehrmacht):

Bună!

Mda, tu poate nu ştii că au şi Prospect :(
http://www.medipedia.ro/......00-mg.aspx

http://www.anm.ro/_/_PRO/PRO_3465_02.06.11.pdf?anmPage=1186&ID=23700
Nu mai vorbim de vârstă, concentaţia medicamentului, o eventuală prescripţie din partea unui MEDIC, etc.

De asemenea, tu NU ştii ce înseamnă SUPRADOZĂ :
http://dexonline.ro/definitie/supradoza

O seară/noapte frumoasă.

| Wehrmacht a răspuns (pentru bursuc001):

N-are legatura.A intrebat cam cat inseamna o supradoza. Poate n-are prospectu' sau nu s-a uitat la el/nu l-a cautat pe net.Am si prospectul pe hartie si stiu ce-i aia supradoza.Nu inseamna doar sa iei un pumn de pastile.Tu si cu FreeMind1 ati reactionat de parca asta ar vrea sa faca. Daca voia sa faca asta nu mai intreba si baga pastile la greu.

| bursuc001 a răspuns (pentru Wehrmacht):

Ba, are legătură!

De când activezi şi tu pe site ( şi mai ales în ultimul an ) ai putut vedea sute ( dacă nu chiar mii ) de întrebări de genul : supradoză de medicament x, tăiaţi cu lama, medicamente luate cu pumnul ( cocktail ), doritori de metode de sinucidere, etc.

Din PĂCATE, tu eşti cel ce "caută nod în papură" :(
http://dexonline.ro/definitie/nod

De fapt, nici NU am ce să mă aştept de la un COPILAŞ de vreo 15-17 anişori care dorea să recomande diverse metode de sinucidere :( :( :(
http://www.tpu.ro/......omit-vreo/

De asemenea, "motivele" invocate de tine mai sus sunt AIUREA!
Dacă nu ar avea Prospectul, atunci îl găseşte pe net ( sau întreabă o farmacistă ) - oricum, medicamentele NU se administrează "după ureche", fără a fi PRESCRISE de medic!

În nici un caz, NU se întreabă astfel de aspecte ( ce ţin de sănătatea & viaţa utilizatorului ) pe un site unde MAJORITATEA de peste 80 % sunt COPILAŞI între 10-18 anişori ( ca şi tine ) :
http://www.tpu.ro/......ad-aceasi/

Mai mult, tu ar TREBUI să-i răspunzi userului în cauză - dacă eşti în stare - sau să-ţi vezi de treabă, NU să te "legi" de răspunsurile altor useri!

Prin urmare, având în vedere că eşti insistent şi pentru a evita polemica inutilă, te vei alege cu un frumos IGNORE =))

O zi frumoasă.

| RobertMoon a răspuns:

In jur de 10-15

| gianinap101 a răspuns:

Multe, dar depinde de organismult tau

| FreeMind1 a răspuns:

Mai fetito ti s-a urat cu zile?